Wpływ estrogenów na wygląd skóry – jaka jest prawda?

Hormony wytwarzane są w gruczołach dokrewnych każdego człowieka między innymi w przysadce mózgowej, szyszynce, trzustce, tarczycy, jajnikach. Substancje wytwarzane przez te gruczoły odpowiadają za przekazywanie informacji pomiędzy narządami w organizmie.

wplywestrogenow

Czym są zaburzenia hormonalne?

Można powiedzieć, że hormony w dużym stopniu sterują naszym życiem: to od nich zależy libido, apetyt czy właśnie stan naszej skóry. Czym są zaburzenia hormonalne? Do takich zaburzeń dochodzi, gdy zachwiana zostaje równowaga pomiędzy poszczególnymi hormonami: niektóre zaczynają być wydzielane w nadmiarze, a innych zaczyna brakować. Hormony są w stanie pobudzać lub hamować działanie narządów, powodując różne dolegliwości.

Kilka słów o wpływie hormonów na cerę

Pod wpływem stresu dochodzi do wyrzutu kortyzolu, który negatywnie wpływa między innymi na cerę. Zmiany w poziomie hormonów zachodzą również z wiekiem, na skutek procesów starzenia. Wynika z tego, że nie tylko nastolatki mogą cierpieć z powodu niedoskonałości skóry w następstwie wahań hormonów.

Za wygląd cery odpowiadają żeńskie hormony płciowe – progesteron (wpływa na aktywność gruczołów łojowych wytwarzających sebum) i estrogen, o którym dziś opowiemy nieco więcej. Estrogeny powodują właściwe nawilżenie, elastyczność i odżywienie naskórka. Jeśli ich poziom jest prawidłowy, czynią z cerą niemal cuda, pobudzając komórki do produkcji elastyny i kolagenu.

Jak działa na skórę nadmiar estrogenów?

Niestety w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej. Skóra pod wpływem nadmiaru estrogenów częściej doświadcza zakażeń grzybicznych i bakteryjnych. Oprócz tego nasilają się na niej obrzęki, plamy i przebarwienia.

Zbyt niski poziom estrogenów

Poziom estrogenów spada wraz z wiekiem, to dlatego skóra dojrzała wiotczeje, traci jędrność, pojawiają się na niej zmarszczki i bruzdy. Wraz z obniżeniem poziomu estrogenów następuje spadek aktywności gruczołów łojowych – cera staje się przesuszona, traci blask i koloryt, a zyskuje coraz więcej przebarwień, pajączków, a nawet wyprysków.

Pielęgnacja skóry przy zaburzeniach hormonalnych

Zanim przystąpimy do dbania o określone problemy skórne, warto wybrać się do lekarza w celu ustalenia, czy faktycznie cierpimy na zaburzenia wydzielania hormonów. Jeśli badania potwierdzą diagnozę, możemy wdrożyć kierunkowe działanie.

Najlepsze efekty przyniesie stosowanie kosmetyków odpowiednich dla cery dojrzałej: nawilżających, napinających i uelastyczniających skórę. Idealny produkt powinien swoim działaniem imitować aktywność estrogenów, by przywracać użytkowniczkom wygląd sprzed lat.

Magiczny krem

Takim kosmetykiem jest krem PINK Magic, który zawiera ekstrakt z korzenia Kudzu. W medycynie tradycyjnej korzeń Kudzu był stosowany od wieków ze względu na swoje potencjalne właściwości lecznicze. Roślina ta działa bardzo podobnie do estrogenów, pięknie napinając skórę i łagodząc objawy menopauzy. Wspomniany krem ma opinie „liftingu bez skalpela”. Oprócz Kudzu zawiera także aktywne białka liftingujące, rozluźniający mięśnie peptyd, niacynamid, adenozynę i izoflawony sojowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge