Ekspresy do kawy – jakie są ich rodzaje i czym się różnią

Zrobienie wykwintnej kawy to sztuka, którą warto opanować. Większość z nas pije kawę codziennie. Warto więc zadbać o to, aby była to możliwe najlepsza kawa, jaką możemy sobie zafundować. W tym celu poznajcie bliżej świat ekspresów do kawy. Jakie są ich rodzaje?

rodzaje-ekspresow-do-kawy-jaki-wybrac

Rodzaje ekspresów do kawy

Picie kawy to dla wielu osób pewnego rodzaju rytuał. Czas dla siebie, czas na chwilę przerwy, wytchnienia, relaksu, oderwania się od spraw codziennych. Dlatego też warto sprawić, aby ta kawa była jak najlepsza, aby picie jej stało się ogromną przyjemnością. Nasypanie do kubka kawy rozpuszczalnej to najszybsza droga do zrobienia kawy, ale… nie zastąpi ona kawy z ekspresu. Kiedy poznamy bliżej świat kawoszy, okazuje się, że taka jedna kawa może posiadać przeróżne oblicza, w zależności nie tylko od samego ekspresu do kawy, ale kraju, sposobie zaparzania, tradycji dodawania pewnych przypraw do kawy. Świat kawy po bliższym poznaniu okazuje się naprawdę fascynujący.

Oczywiście każdy rodzaj kawy posiada swoich zwolenników, zarówno kawa rozpuszczalna, jak i kawa z takich urządzeń jak młynki do kawy. Niemniej jednak dla wielu osób najlepszą kawą jest kawa z ekspresu. Jednak z każdego ekspresu kawa smakuje inaczej. Jak to możliwe? Ponieważ na smak kawy wpływ ma wiele opcji i funkcji, jakie posiada dany sprzęt. Poznajcie więc rodzaje ekspresów do kawy. Bliżej opiszę takie ekspresy jak np. ekspresy kapsułowe, ekspresy przelewowe czy bardzo drogie ekspresy z hoteli. Czym one się różnią?

ekspres do kawy jaki wybrac

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania ekspresu do kawy? Pamiętajmy, że nie tylko cena jest wyznacznikiem. Z doświadczenia powiem, że zaczęłabym od sprawdzenia rodzaju spieniacza. Dlaczego? Bo jak się okazuje jeden ekspres potrafi to samo mleko spienić jedynie delikatnie, a inny spienić je na gęstą pianę, która pięknie utrzymuje się na tafli kawy. Mnie osobiście kawa z takim gęsto spienionym mlekiem smakuje o wiele lepiej. Nie każdy jednak wie, że co model ekspresu, to właśnie nieco inny rodzaj spienionego mleka. Warto więc przejrzeć fora, zapytać znajomych, zapytać doradców w sklepie jaki ekspres np. najmocniej spienia mleko. Jeżeli na tym nam zależy oczywiście. W kwestii spieniacza warto też wiedzieć, że ekspresy kapsułkowe pozbawione są zarówno spieniacza do mleka jak i młynka do kawy.

Następnie sprawdziłabym rodzaje kaw, jakie przygotowuje dany ekspres. Moją ulubioną kawa jest Latte Macchiato, a nie każdy model ekspresu potrafi przygotować taką kawę. Każdy ma swoją ulubioną kawę, warto więc sprawdzić, czy jest ona dostępna w menu danego modelu. Generalnie im więcej rodzajów kaw, tym lepiej. Pomyślmy również o naszych gościach, kiedy to praktycznie każdy podczas wizyty życzy sobie kawę. Ile osób, tyle ulubionych rodzajów kawy, dlatego też dobrze jest, kiedy to nasz ekspres potrafić będzie je wszystkie przygotować. Warto również zwrócić uwagę na ekspresy przelewowe, ponieważ co ciekawe, grono osób najbardziej lubuję się w kawie z tego typu ekspresu. Nie są one zbyt drogie i warto mieć dodatkowo taki ekspres w swoim domu.

Ważną kwestią jest również czyszczenie samego ekspresu. Najwygodniej jest wybrać taki ekspres, który ma jak najwięcej opcji samoczyszczenia. Możemy na forach poczytać, które ekspresy do kawy są najmniej wymagające w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu korzystania z takiego sprzętu będzie dla nas o wiele przyjemniejsze. Niektóre modele mają na przykład uciążliwe elementy do wyciągania i ponownego wkładania i tym podobne niuanse, które wpływają na wygodę codziennego użytkowania z tego sprzętu. Korzystanie z opinii innych może okazać się dla nas bardzo przydatne.

ekspres do kawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge