Jak dbać o zęby dzieci – czego używają inne mamy? [LISTA]

Zdrowe zęby u dziecka są tak samo ważne jak karmienie czy nauka nowych umiejętności dziecka. O zęby malucha powinniśmy dbać praktycznie od urodzenia, pierwsze szczoteczki do masowania dziąseł używa się jeszcze w czasie, gdy nie ma ząbków. Jak dbać o zęby dzieci?

jak dbać o zeby dziecka

Jak dbać o zęby dzieci?

Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko rodzi się z zalążkami zębów. Pierwsze oznaki ząbkowania mogą pojawiać się około 4 miesiąca życia, ale to nie oznacza, że do tego czasu nie musimy dbać o zęby dziecka. Wskazane jest w początkowym okresie używanie specjalnych szczoteczek na palec, które masują dziąsła oraz usuwają z nich osad mleczny. Jest to pierwsza forma dbania o zęby dziecka, niezwykle ważna, a co ciekawe, przez część rodziców ignorowana. W kwestii pierwszych sposobów dbania o zęby dziecka zaleca się gryzaki dla niemowląt. One również mają funkcję oczyszczania dziąseł. 

Do gabinetu stomatologicznego warto wybrać się zaraz po tym, jak pojawią się pierwsze zęby. Nie warto czekać np. do 2 roku życia, aż zębów będzie więcej. Może zdarzyć się sytuacja, że zęby będą wyrastały dziecku np. bez warstwy szkliwa i już wyrastały z oznakami próchnicy, która dla rodzica na pierwszy rzut oka niełatwa jest do rozpoznania. Kiedy trafimy do stomatologa za późno, może okazać się, że jakiś ząb może mieć już zaawansowaną próchnicę. Dlatego też dbanie o zęby naszego dziecka powinno być dla nas kluczowe, priorytetowe. I warto wiedzieć jakich szczoteczek używać, jakich past czy innych gadżetów.

Każda mama wie, że z tym myciem zębów u dzieci bywa różnie. Często rodzice spotykają z oporem, a nawet wielkim płaczem podczas mycia zębów. W takich sytuacjach warto znać różne dodatkowe gadżety zachęcające do mycia zębów. Przykładowo niektóre szczoteczki dla dzieci posiadają połączenie z aplikacją w smartfonie. Aplikacja jest w formie gry dla dzieci i zachęca maluchy do szczotkowania. Czasem trzeba sięgnąć po takie dobrodziejstwa techniki aby przetrwać ten okres buntu dziecka wobec mycia zębów. Na pewno gra warta jest świeczki, bo wizyty z dziećmi u stomatologa mogą okazać się niezwykle stresujące, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.  

Jakiej używać szczoteczki oraz pasty dla dzieci?

Aktualnie mamy całkiem spory wybór szczoteczek dla dzieci. Jak już wcześniej wspominałam, pierwsze szczoteczki do zębów dla niemowląt to szczoteczki na palec, delikatne, z chropowatą powierzchnią czyszczącą oraz masującą. Dla maluszków tworzy się szczoteczki przypominające zabawki. Z reguły są one kolorowe, często z dodatkowymi uchwytami przypominającymi gryzak. To wszystko zachęca maluchu do szczotkowania zębów. Oczywiście nie obejdzie się bez pomocy rodziców, jednak warto wspierać już u maluszków samodzielne czyszczenie zębów. 

Następny etap to szczoteczki soniczne oraz elektryczne. Te pierwsze są delikatniejsze i mają dużo łagodniejszy dźwięk. Szczoteczki na baterie mogą generować setki obrotów na sekundę i tym samym dokładnie czyścić zęby, z reguły dużo dokładniej, aniżeli zwykłą szczoteczką. Zakup dobrej szczoteczki elektrycznej lub sonicznej dla dziecka to najlepsza inwestycja w ramach dbania o jego zęby.

W kwestii wyboru pasty, początkowo dzieci nie potrafią wypluwać pasty albo płukać buzi, więc poleca się pasty bez fluoru. Kiedy jednak dzieci nabędą już te umiejętności, zaleca się pasty z fluorem (np są one w ofercie Biorepair). Generalnie każdy rodzic powinien zainteresować się tym, jakie pasty są dobre dla dzieci, od kiedy stosować fluor w pastach, jakie powinny być ilości pasty z fluorem. To jest głębszy temat, który warto poznać bliżej. 

szczotkowanie-zebow-mlecznych

źródło zdjęcia: triodent.com.pl

 

Comments

  1. avatar says

    Czasami mimo zaleceń dzieci jak i dorośli szczotkują zęby jedynie rano i wieczorem, a przydałoby się jeszcze w środku dnia. Sam cukier jest wszędzie a dzieci przecież kochają wszystko co słodkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge