Jak dobrać okulary do kształtu twarzy – czy znaliście ten sposób?

Dobranie okularów dla wielu osób jest trudniejsze niż dopasowanie idealnej czapki czy jeansów. Oprawek do okularów jest taki ogrom, że nie bardzo wiadomo w stronę których kierować swoją uwagę. Istnieje jednak kilka zasad, które pozwalają idealnie dobrać okulary do kształtu swojej twarzy. Jaki to sposób?

dobieranie oprawek do twarzy

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Dlaczego tak ważne jest idealne dopasowanie okularów do urody oraz kształtu twarzy? Ponieważ okulary to nie tylko rzecz poprawiająca nasze widzenie, ale również istotny aspekt związany z naszym wyglądem. Oprawki okularów mogą albo zwiększać atrakcyjność danej osoby, albo wręcz przeciwnie, źle dobrane oprawki mogą na przykład postarzać daną osobę albo sprawiać, że wygląda smutno. Nie wszystkie oprawki nadają się dla wszystkich. Co człowiek to inna uroda, inny kształt twarzy, inny styl, sposób wykonywania makijażu w przypadku kobiet. Okulary mają z tym wszystkim współgrać i być spójnym elementem całości. Niektórzy tak bardzo lubią siebie w okularach, że noszą okulary zerowki tylko po to, aby móc nosić tak zwane “drugie oczy”.

Jak więc dowiedzieć się jaki mamy kształt twarzy? Pomoże nam w tym… szminka do ust! Jak to możliwe?  Wystarczy stanąć przed lustrem i za pomocą szminki odrysować kontur na jego powierzchni. Na podstawie kształtu jaki powstał możemy ocenić czy nasza twarz jest trójkątna, podłużna, kwadratowa czy też okrągła. I tak w skrócie, twarz owalna lubi się z oprawkami kanciastymi. Twarz trójkątna lubi, gdy oprawki będą delikatne, jasne o owalnym lub okrągłym kształcie, można również postawić na okulary pozbawione oprawek. Twarz owalna lubi się ze wszystkimi rodzajami oprawek. Twarz kwadratowa wymaga oprawek, które łagodzą rysy twarzy, czyli zaokrąglone oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. 

dobór okularów

źródło zdjęcia: eyerim.pl

Kiedy wybieramy okulary korekcyjne damskie liczy się nie tylko kształt twarzy, ale również i sty, jaki sobą prezentujemy. Jedne osoby lubią siebie głównie w kolorach czarnych albo typowo klasycznych eleganckich, biel, szarości. Takim osobom bardzo poleca się oprawki równie elegancki, z elementami srebra lub złota. Podkreślą one szyk i będą niczym luksusowa biżuteria. Z kolei jeśli ktoś lubi styl sportowy, to z pewnością lepiej skierować się w kierunku oprawek w kolorze, z ciekawymi zausznikami. Takie, które będą dobrze wyglądać do sportowych zestawów, kurtek, czapek. 

wybór okularów

źródło zdjęcia: eyerim.pl

Dobranie oprawek a typ urody

Kształt twarzy istotny jest w kwestii doboru oprawek, ale co z kolorem? Pisałam już o stylu ubierania się, ale jeszcze pozostają kwestie związane z rodzajem urody danej osoby. Bardzo istotny będzie tutaj odcień skóry.  Mówi się o zasadzie, gdzie ciepłe kolory dobrze wyglądają z ciepłymi, a zimne z zimnymi. W zgodzie z tą zasadą osoby o ciemniejszej karnacji powinny wybierać oprawki beżowe, brązowe, różowe, złote, żółte, czerwone lub zielone. Do chłodnego typu urody pasować będzie czerń, szarość, blady róż, błękit oraz fiolet.

I na koniec jeszcze bardzo ważna kwestia taka jak… kolor oczu! Większość brązowych oczu świetnie wygląda z jaśniejszymi odcieniami, które tworzą kontrast dla ciemnych soczewek czyli oprawki beżowe czy w kolorze złamanej bieli. Z kolei posiadaczki oczy w kolorze zielonym (ja również do nich należę) powinny zwrócić uwagę na oprawki w odcieniach złota oraz na brązowych odcieniach. A co dla posiadaczy oczu w kolorze niebieskim? Tu również poleca się naturalne odcienie brązu oraz szarości, a dla osób bardziej odważnych zaleca się… pomarańczowe oprawki.

okulary jak dobrac

źródło zdjęcia: eyerim.pl

Jak widzicie zależności związanych z wyborem oprawek jest całkiem sporo, pewnie dlatego mówi się, że wybór idealnych okularów nie należy do najłatwiejszych. Niemniej jednak korzystając z tych porad można się szybciej i lepiej ukierunkować w wyborze. Oczywiście i tak finalnie wybierzemy to, co nam dusza podpowiada, ale skorzystanie z porad specjalistów pomoże nam dokonać jak najbardziej trafionego wyboru, niezależnie, czy będą to okulary damskie czy też okulary męskie

dobór oprawek do oczu

źródło zdjęcia: eyerim.pl

Comments

 1. avatar says

  Niespotykany pomysł na test z wykorzystaniem szminki – ale skoro działa, to trzeba spróbować! Przydatne wskazówki – przed wizytą u optyka warto dokładnie przyjrzeć się twarzy, oczom, by wiedzieć, w jakie kształty i kolory warto iść przy doborze oprawek. 🙂

 2. avatar says

  Nie znałam tego sposobu z obrysowaniem twarzy! :O Zawsze przy wymianie oprawek szukam tych lekko zaokrąglonych, bo w nich czuję się najlepiej 🙂

 3. avatar says

  Znałam już ten trik i próbowałam. A jako wieloletnia okularnica z chęcią wybieram nowe oprawki. Dla mnie to łatwe, ale mam owalną twarz, która jest bardzo “uniwersalna”. 😉

 4. avatar says

  Świetne porady dotyczące doboru okularów do kształtu twarzy! Zawsze miałam z tym problem, ale teraz będę wiedziała, na co zwrócić uwagę przy wyborze. Dzięki za pomoc!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge