Zasłony do domu – czy wiesz, że te z marketu często są…szkodliwe?

Z racji mojego remontu i wykańczania domu jestem na bieżąco z tematami urządzania pomieszczeń. Tym razem chciałam opisać kilka faktów związanych z zasłonami. Każdy z nas ma je w swoich salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych. Czy chociaż raz zastanowiliśmy się nad tym, czy te zasłony są dla nas… bezpieczne?

zasłony gotowe

źródło zdjęcia: entryhouse.com

Jak dobrać zasłony?

Warto przyłożyć się do wybierania zasłon, gdyż stanowią one bardzo ważny element funkcjonalny oraz dekoracyjny. Praktycznie nie da się bez nich obejść urządzając różne pomieszczenia. Zanim dokonamy wyboru, najlepiej zgłębić temat. Okazuje się bowiem, że mamy do wyboru bardzo różne modele zasłon, z różnymi funkcjami, sposobami montażu oraz metodą wykonania. Do wyboru mamy zasłony gotowe, dostępne w sklepach, oraz szyte na miarę. Jakie są wady i zalety obydwu rozwiązań? Jak dobrać zasłony do okna?

Chciałabym na początku zwrócić uwagę na taki aspekt, jak… bezpieczeństwo! Jak wiecie, mój dom urządzam ekologicznie. Staram się unikać chemicznych materiałów budowlanych i elementów wyposażenia. Staram się szukać zamienników w postaci naturalnej lub jak najbardziej naturalnej. Dlaczego? Ponieważ wszystko to, co znajduje się w domu wydziela później tzw. lotne związki organiczne. W skrócie są to opary i związki, które latami ulatniają się z klejów, barwników, budowlanych preparatów itp. Jednym słowem konstrukcja domu czy mieszkania oraz istniejące w nim ściany, podłoga, dywany, meble, dekoracje uwalniają różne toksyczne substancje. Tak samo jest w przypadku… zasłon!

Zasłony dzielą się na tak zwaną “chińszczyznę” czyli masówkę dostępną w sklepach oraz zasłony szyte na miarę. Tworzoną z nieznanych nam połączeń materiałów, barwników. Możemy się domyślić, że sprowadzane z Chin tekstylia tworzone są z myślą o zyskach, a nie o ekologii. Z kolei zasłony szyte na miarę bardzo często są od polskiego producenta, który od A do Z szyje swoje produkty w Polsce i może udostępnić szczegółowe dane związane z procesem wytwarzania. Niektóre produkty mogą również posiadać różne certyfikaty bezpieczeństwa. Takie zasłony znajdziecie między innymi w tym sklepie https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html

jak dobrać zasłony do salonu

źródło zdjęcia: czterykaty.pl

Dlaczego warto postawić na zasłony szyte na miarę?

Oprócz pewności pochodzenia tkaniny, bardzo ważnym argumentem jest również perfekcyjne dopasowanie do naszych potrzeb. Chyba każdy miał już przygody ze skracaniem, podwijaniem czy podwiązywaniem zasłon gotowych, aby pasowały do wymiarów pomieszczeń. Taka zasłona nigdy nie będzie wyglądała w pełni dobrze. Idealnie dobrane zasłony wprowadzają ład, harmonię i porządek. Kupujemy je raz na wiele lat, dlatego tym bardziej warto postawić na produkt wysokiej jakości, dobrze dopasowany i bezpieczny. 

Dla mojego domu będę wybierać tylko i wyłącznie zasłony szyte na miarę. Zależy mi, aby całość była dopracowana co do centymetra. Poza tym z racji tej, że mam małe dziecko, to do minimum ograniczam używanie tekstyliów z niewiadomego pochodzenia. Mam świadomość tego, że zasłony sprowadzane z Chin są barwione chemicznymi odczynnikami, silnie drażniącymi, które przez bardzo długi czas ulatniają się do powietrza. Skoro można tego uniknąć i wybrać sprawdzony, polski produkt, to po co ryzykować? 

Kolejny argument za tym, aby wybrać zasłony szyte na miarę jest możliwość zamówienia usługi przez Internet, bez wychodzenia z domu. Oczywiście część firm oferuje dojazd do Klienta i wykonanie pomiarów, ale również my sami możemy to wykonać i przesłać dane. Wiele sklepów posiada specjalne kalkulatory, dzięki którym można samodzielni wyliczyć koszt uszycia zasłon. To bardzo ułatwia cały proces i sprawia, że zamówienie zasłon szytych na miarę jest naprawdę proste.

W Internecie znajduje się mnóstwo poradników związanych z doborem zasłon. Znajdziecie tam informacje związane z tym jak dobrać zasłony do karnisza czy jaki karnisz najlepiej wybrać. Istnieją nawet poradniki odnośnie tego jak dobrać zasłony do dywanu czy bardzo ważny aspekt – jak dobrać zasłony do firan. Bardzo ciekawe artykuły znajdziemy również w kwestii tego jak dobrać zasłony do pomieszczenia. Każde z nich rządzi się wszak innymi prawami. Na przykład do sypialni najlepiej jest wybierać zasłony zaciemniające.

nowoczesne zasłony

źródło: czterykaty.pl

Jakie są koszty w przypadku zasłon szytych na miarę?

Jak zawsze, koszty będą zależne zarówno od rodzajów szycia, od cennika firmy, od jej prestiżu i od województwa. Ceny mogą być naprawdę różne, poniżej przykład takiego cennika oraz rodzaj parametrów, jakie są brane pod uwagę względem wyceny. Musimy też wiedzieć czego chcemy i jak nazywają się konkretne rodzaje wykończenia zasłon. W sieci jest cała masa informacji dostępnych na ten temat. Zarówno w kwestii wyceny, jak i tego jak dobrać zasłony do sypialni czy jakie są rodzaje zasłon zaciemniających, jak dobrać zasłony do dywanu i dlaczego warto te dwa elementy do siebie dopasować.

Jeżeli jednak nie mamy czasy na zgłębianie tematu, najlepiej zapisać sobie zdjęcie tego, co nam się najbardziej podoba i przesłać do sklepu do wyceny. To moim zdaniem najprostsza i najlepsza metoda na poznanie ceny uszycia zasłon do naszych pomieszczeń. W sieci trafiłam na tego typu cennik. Dodaję go, abyście mniej więcej zorientowali się jakiego rodzaju są to koszty.

Koszt usługi składa się z następujących kosztów:

 1. Tkaniny i pozostałe materiały, takie, jak np. pasmanteria, ozdobniki, podszewki, wypełnienia, karnisze, mechanizm story, szyny
 2. Wykonanie dekoracji czyli koszt konfekcji zgodnie z cennikiem uszycia
 3. Pozostałe usługi, jeśli zostaną zamówione, czyli koszt montażu karniszy, mechanizmu story, czy szyn.

Cennik uszycia:

 • szew zwykły, obrzucenie, overlock – 7,50 zł/m.b.
 • wszycie lamówki/koronki/plisy – 15,00 zł/m.b.
 • wszycie taśmy marszczącej – 15,00 zł/m.b.
 • marszczenie na fleksach – 28,00 zł/m.b.
 • uszycie szelki – 8,00 zł/szt.
 • założenie przelotki (z przelotką) – 9,00 zł/szt.
 • wykonanie podwiązki, ozdoby – od 30,00 zł/szt.
 • stora rzymska (bez mechanizmu) – 85,00 zł/m2
 • uszycie obrusa z listwą i wykończonymi skośnie rogami – 19,00 zł/m.b. szwu
 • poszewka na poduszkę na zakład – 20,00 zł/szt.
 • poszewka na poduszkę z suwakiem (niewidocznym) – 35,00 zł/szt. (suwak w cenie)
 • poduszka z wypełnieniem puchem silikonowym – 35,00 zł/szt.

dobieranie zasłon

źródło zdjęcia: regiodom.pl

Jak dobrać zasłony do pomieszczenia?

Na ten temat można książkę napisać, ponieważ istnieje bardzo wiele sposobów dopasowywania zasłon do danych pomieszczeń. Pierwsza zasada – jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne optycznie zmniejszają. Ciemne zasłony przepuszczają również mniej światła i bywają czasem przytłaczające. Niemniej jednak wszystko zależy od danego pomieszczenia. Niektóry wolą taki klimat, zamiast skandynawskich bieli i jasności. 

Jeśli chodzi o to jak dobrać zasłony do okna to w tym wypadku najczęściej długość wybiera się według trzech wariantów: długość sięga do parapetu, długość sięga poniżej linii parapetu, długość sięga do podłogi. Musimy sami zdecydować jaka wersja nam się najbardziej podoba. Radzę do tej kwestii podejść praktycznie. Jak dobrać zasłony do pokoju? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas ma swój gust i powinien urządzać pomieszczenia zgodnie ze swoimi przekonaniami oraz znaleźć swój sposób na to jak dobrać zasłony do pomieszczenia.

jak dobrać zasłony do pomieszczen

źródło: internityhome.pl

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge