Jak urządzić domowe biuro na małej powierzchni [PORADNIK]

W obecnych czasach praca zdalna stała się już normalnością, a nie wyjątkiem od reguły. Dlatego też domowe biura weszły na stałe do stylu urządzania wnętrz. Aktualnie większość osób potrzebuje mieć w domu czy mieszkaniu takie miejsce, które będzie miało klimat małego, domowego biura.

domowe biuro

Jak urządzić domowe biuro?

Domowe biura na stałe weszły już do kanonów związanych z urządzaniem wnętrz. Przed pandemią gabinety do pracy albo specjalnie wydzielone miejsca do pracy mieli z reguły właściciele firm. Obecnie taka przestrzeń w domu potrzebna jest większości osób pracujących na etacie. Pandemia na stałe zmieniła styl i formę wykonywania pracy. Pracodawcy otworzyli się mocno na pracę zdalną, na zdalne wykonywanie różnych obowiązków. W związku z tym powstała konieczność aranżowania we wnętrzach wydzielonych miejsc do pracy. Jak urządzić domowe biuro, nawet w małym mieszkaniu? Nie trzeba do tego wydzielać specjalnego pomieszczenia, zresztą mieszkańcy bloków z reguły nie mają nawet takiej możliwości. 

Domowe biuro powinno być funkcjonalne, ale i motywujące do pracy. Dlatego też warto zacząć od… wygodnego i odpowiednio przystosowanego krzesła. Takie krzesło wbrew pozorom nie może być też zbyt miękkie i wygodne, gdyż może bardziej rozleniwiać, aniżeli mobilizować do pracy. Warto zwrócić również na sposoby zdrowego siedzenia, które będzie przyjazne dla naszego kręgosłupa (na przykład siedzenie na piłce gumowej). Przydadzą się odpowiednie np. komody białe, które będą służyły do przechowywania dokumentów. Dlaczego białe? Ponieważ białe meble odbijają światło i rozświetlają pomieszczenie. Niezbędne będą również kuwety do postawienia na biurko. Generalnie urządzając domowe biuro powinniśmy stawiać na maksymalny porządek w tym miejscu. To sprzyja skupieniu się oraz efektywnej pracy,

Domowe biuro jak urządzić

Zasady urządzania domowego biura

W kwestii lokalizacji takiego domowego biura, na pewno warto postawić je w pobliżu okna, najbliżej jak to możliwe. Światło dzienne jest niesamowicie ważne podczas procesu koncentracji. Patrzenie na zieleń przez okno (jeżeli jest to możliwe) również pozytywnie wpływa na koncentrację. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, na pewno postawić w takim miejscu dużo roślin. Przebywanie w towarzystwie roślin pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a dodatkowo wiele roślin pochłania szkodliwe promieniowanie z urządzeń elektronicznych. Warto zainwestować również w oczyszczacze powietrza, które poprawiają jego jakość.

Kolejna kwestia to odpowiedni sprzęt do pracy. Powinniśmy dostosować go do rodzaju oraz intensywności wykonywanej przez nas pracy. Wiele osób decyduje się na pracę z wykorzystaniem dwóch monitorów, co zdecydowanie przyspiesza wykonywanie różnych zadań. Tym bardziej, kiedy wymagają one dużego obciążenia procesora i tym samym ładowania pewnych aplikacji albo programów. Idealnym dopełnieniem będzie super szybka, laserowa drukarka. Przydaje się ona w każdym przypadku, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. 

Jakie powinno być biurko do pracy? Najczęściej wybiera się biurka o wymiarach 160 cm szerokości i 80 cm głębokości. Zapewniają one sporo blatu roboczego i wystarczająco miejsca, by wygodnie położyć przedramiona podczas pracy przy komputerze. Oczywiście możemy wybrać większe modele, jeżeli mamy na tyle miejsca w danym pomieszczeniu. Wtedy spokojnie możemy pomyśleć o np. dwóch monitorach oraz dodatkowych urządzeniach wspomagających naszą pracę.

Wspominając o porządku, warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, aby każda rzecz związana z pracą była uporządkowana. Jeżeli mamy taką możliwość, nad biurkiem możemy zainstalować szafki wiszące, dzięki którym zdobędziemy dodatkowe miejsce do przechowywania. 

Jaka kolorystyka? Zdecydowanie zapewnia się stonowane kolory, które nie będą raziły nas podczas pracy. Jednak warto wspierać kreatywność przez zastosowanie oryginalnego elementu np. ściany z ciekawą fakturą albo pasująca do naszego stylu fototapeta. Możemy również powiesić galerię obrazów, a w sieci poszukać takich, które motywują do pracy i wspierają produktywność. 

domowe biuro jak je urządzić

Comments

  1. avatar says

    Przede wszystkim trzeba je dobrze przemyśleć i zaplanować, da się wszystko, sklepy mają fajne oferty mebli w niewielkich rozmiarach, więc jest juz czym sie bawić

  2. avatar says

    Ten wpis to dowód na to, że są jeszcze ciekawe treści w internecie… Chociaż mam już swoje lata i nie wierzę we wszystko co przeczytam, to wiem kiedy mam do czynienia z tekstem pisanym przez człowieka, wartościowym i merytorycznym. To właśnie taki wpis, za co dziękuję i pozdrawiam. 😉

  3. avatar says

    Niezależnie od tego, jak niewielka jest przestrzeń, można stworzyć funkcjonalne biuro, w którym można efektywnie pracować. To zrozumienie, że nie trzeba mieć ogromnego pokoju, aby osiągnąć sukces w pracy zdalnej, jest naprawdę optymistycznym przesłaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge