Jak urządzić mały balkon – funkcjonalnie, ale i pięknie?

W Polsce mieszkańcy bloków nie mogą pochwalić się posiadaniem ogromnych tarasów czy balkonów. Standardowe mieszkania w blokach posiadają dosyć małe przestrzenie przeznaczone na tę zewnętrzną część mieszkania. W jaki sposób można je ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować?

aranżacja małego balkonu

źródło zdjęcia: dekoria.pl

Jak urządzić mały balkon?

Posiadacze niewielkich rozmiarów balkonów i tak z reguły cieszą się, że je mają. Nie każdy mieszkaniec bloku może korzystać z takiego “pomieszczenia”. Mimo tego, że taki mały balkon nie daje zbyt szalonych możliwości aranżowania, to jednak za pomocą odpowiednich zabiegów wnętrzarskich można zamienić go w elegancki salonik na świeżym powietrzu. Czasem naprawdę nie wiele trzeba, aby zrobiło się przytulnie. Patrząc na niektóre balkony da się zauważyć, że właściciele nie mają na nie żadnego pomysłu, wyglądają jak betonowe klatki z metalowym ogrodzeniem, które służą głównie do wystawiania suszarek na pranie. Nie idźmy tą drogą w przypadku naszych balkonów i dajmy im nowe, piękne życie. Jak urządzić mały balkon?

Urządzanie małego balkonu jest stosunkowo… banalne! Mamy tak małą powierzchnię, że ta metamorfoza nie będzie wymagała ani dużej ilości, czasu, ani dużego wysiłku czy dużego budżetu. Warto podpatrzeć jak robią to inni. Nie bójmy się również bardziej szalonych rozwiązań czy pomysłów jak np…. hamak na balkon czy zrobienia ze swojego małego balkonu tropikalnej dżungli. Niech nie ogranicza nas mała przestrzeń! Możemy mieć na swoim balkonie taki klimat, jaki nam się marzy. Wystarczy tak naprawdę odpowiednia koncepcja, trochę ciekawych dodatków, nastrojowe oświetlenie i… piękny, klimatyczny balkon mamy gotowy! Jeżeli nie chcemy nadwyrężać budżetu, warto poszukać potrzebnych rzeczy na promocjach czy wyprzedażach, szczególnie tych posezonowych.

jak zaaranżować mały balkon

źródło zdjęcia: superwnetrze.pl

7 trików na urządzenie małego balkonu

 1. Balkon najlepiej wyłożyć płytkami gresowymi, ponieważ są one odporne, łatwe do wyczyszczenia, a na rynku dostępne są różne wzory płytek gresowych, również takie, które imitują drewno. Drewno świetnie sprawdza się na małym balkonie, ponieważ wizualnie podłoga wygląda jak na tarasie. Jeśli chcemy powiększyć optycznie podłogę, wybierajmy jaśniejsze odcienie drewna.
 2. Warto na swoim balkonie zainstalować różnego rodzaju kwiaty, ale by nie zajmowały one cennego miejsca, warto zaopatrzyć się w doniczki wiszące na balustradzie, ewentualnie wiszące na ścianach balkonu. Nie ustawiajmy kwiatów w donicach na podłodze, bo w ten sposób tracimy tak cenne miejsce. Poza tym doniczka balkonowa może być również uwiązana u sufitu.
 3. W kwestii mebli, nadal bardzo popularne są meble z europalet, jednak są również inne, bardziej funkcjonalne rozwiązania. Na przykład praktycznym rozwiązaniem będzie stół mocowany do balustrady balkonu z możliwością opuszczania i podnoszenia blatu. Postawmy również na drewniane krzesła składane. To wszystko pozwoli nam lepiej zarządzać powierzchnią balkonu. Sprawdzają się również skrzynie do siedzenia, które spełniają również funkcję pojemnika na różne rzeczy.
 4. Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie, które potrafi zaczarować nawet najmniejszy balkon. Świetnie sprawdzają się girlandy świetlne (można kupić je w wersji solarnej, dzięki czemu w dzień ładują się światłem słonecznym, a wieczorem samoczynnie włączają się, dając nastrojowe światło). Pięknie wyglądają również lampiony na baterie, które imitują ogień ze świecy.
 5. Nie każdy wie, że na swoim małym balkoniku może mieć również prawdziwy… dywan! W sklepach jest wiele modeli tak zwanych dywanów zewnętrznych. Cechuje ich wysoka odporność na zmienne warunki atmosferyczne. 
 6. Ściany balkonu można ozdobić naturalnymi elementami takimi jak markamy albo ozdobami z rafii. Bardzo modnym trendem w urządzaniu mniejszych oraz większych balkonów jest nadal styl boho. Oczywiście można go przełamać stylem lofotowym i obok naturalnych dekoracji wprowadzić dla przełamania np. donice betonowe.
 7. Na każdym balkonie przydaje się odrobina cienia, o ile balkon nie posiada takiego zacienienia wynikającego np. z położenia nad innym balkonem. Jeśli nie możesz zamontować markizy zawieś na balkonie białą tkaninę. Stworzy ona swego rodzaju zasłonę – baldachim, który osłoni się przed promieniami słonecznymi. Taką tkaninę można kupić za niewielkie pieniądze i samodzielnie przymontować.

aranżacja małego balkonu

Comments

 1. avatar says

  Ale mi się marzy hamak, już nawet robiłam analizę czy w salonie nie wejdzie 😀 ale kurcze słabo A balkonu nie posiadam. Za to Twój prezentuje się wyjątkowo, fajnie że dużo poduszek, uwielbiam takie dekoracje

 2. avatar says

  Nie jest to jedyny artykuł, który tutaj przeczytałem w ostatnim czasie i zdecydowałem się wyrazić swoją opinię. Merytoryczność, a także jasny przekaz jest jak najbardziej na plus i warto udostępniać te materiały, aby dowiedziało się o nich jak najwięcej osób. Ja niewątpliwie tak zrobię. Polecam wszystkim i pozdrawiam… Liczę na więcej. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge