Bezpieczeństwo w Internecie – jakie metody stosują oszuści?

Internet stał się idealną przestrzenią dla oszustów i złodziei. Niestety, ale bardzo często pozostają oni bezkarni. Co chwila tworzą nowe metody na oszukiwanie ludzi przez Internet, a nie mają na nich sposobu nawet duże banki. Jak więc przeciwdziałać temu?

jak zabezpieczyc internet

Jak zabezpieczyć swój komputer oraz Internet?

Zacznę może od najważniejszego, czyli od tego jak można zabezpieczyć swój komputer oraz sieć. Posiadanie antywirusa już nie wystarczy. Z pewnością warto porządnie zabezpieczyć swoją sieć internetową. Dostęp do Wi-fi nie może mieć hasła “12345” (a nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele osób posiada takie hasła). Oszuści mogą przejąć komputer “Twoimi rękami”. W jaki sposób? Wystarczy, że klikniecie zarażony link i pozwolicie na wstęp “obcego”. Wiedza o tym, jak działają internetowi oszuści jest więc niezbędna do tego, aby uchronić się przed tego typu sytuacjami.

Istnieje również możliwość zabezpieczenia swojej sieci i swojej tożsamości w Internecie przez tak zwany VPN. Co to takiego jest? Skrót oznacza, iż jest to wirtualna sieć prywatna. Tworzy ona swojego rodzaju tunel, przez który przebiega szyfrowane połączenie. Jaki to ma efekt? Ruch internetowy będzie przebiegać przez szyfrowany tunel, w który nikt nie jest w stanie zajrzeć – ani hakerzy, ani rząd, ani Twój dostawca usług internetowych. Ile kosztuje skorzystanie z takiej usługi? Ceny są różne, ale można mieć taki serwer za około 10$ za miesiąc czyli około 40 zł. Więcej poczytacie na stronie ExpressVPN.

bezpieczny komputer

źródło zdjęcia: epolacy.interia.pl

Dlaczego warto wiedzieć jak zabezpieczyć swoje połączenie wi-fi? Hakerzy mogą dokonywać ataków poprzez sieć bezprzewodową, posługując się w tym celu różnego typu złośliwymi programami nawet typu oprogramowanie szpiegujące. Mogą również podsłuchiwać prowadzone przez Internet rozmowy, słyszałam, że są w stanie również… obserwować nas przez naszą kamerkę (dlatego coraz więcej osób ją czymś zakleja).

Kolejne sposoby na zabezpieczenie swojego komputera oraz sieci wi-fi to zmiana hasła do routera na swoje własne, unikalne dane. Dlaczego to takie istotne? Router z reguły zaprogramowany jest na domyślny login w postaci „admin” lub „user”, a hasło takie jak „password”, „admin”, „qwerty” czy „12345”. Co więcej, te fabryczne dane logowania cyberprzestępca może bez trudu poznać, pobierając instrukcję ze strony producenta routera. Dlatego zmiana hasła do routera na własne jest niezbędna w celu zabezpieczenia sieci Wi-Fi. Warto również w opcjach zablokować zdalny dostęp do routera.

oszustwa przez internet

źródło zdjęcia: polskieradio.pl

Jakie metody są stosowane przez internetowych oszustów?

Hakerzy włamując się do naszego komputera chociażby właśnie przez niezabezpieczoną sieć wi-fi są w stanie skraść wszystkie nasze dane logowania do kont bankowych oraz wielu innych serwisów. Potrafią tym samym włamać się na nasz e-mail, usunąć albo ukraść nasze profile w mediach społecznościowych i narobić wielu innych szkód. Czasem wystarczy im znajomość IP, aby już próbować łamać dostępy do naszej sieci. 

Obecnie bardzo popularne są oszustwa związane z zakupami przez Internet. Oszuści wysyłają fałszywe komunikaty, zarówno na mejla, jak i na wiadomości SMS, z których wynika, że przykładowo mamy niedopłatę 10 groszy do paczki. Popularna jest również wiadomość o niedopłacie np. do rachunku za prąd. Kiedy się zalogujemy przez podany link i podanmy dane do swojego konta, właśnie dajemy dostęp złodziejom do wyczyszczenia naszego konta. Takt o właśnie działa, dlatego absolutnie nie należy klikać w żadne dziwne linki.

Cyberprzestępcy potrafią również zainfekować nasz komputer za pomocą mejla z zarażonym linkiem. Potrafią również wysyłać mejle łudząco przypominające mejle z naszego banku, z reguły zawierające jakiś link lub okienka do zalogowania się. Coraz częściej słyszy się również o fałszywych sklepach internetowych. Często posiadają one dziwną nazwę, mają podejrzanie niskie produkty, a przy nazwie sklepu brakuje znaczka kłódki, świadczącej o bezpiecznym połączeniu SSL. Korzystając z takiego sklepi, w momencie podawania przez nią danych osobowych w celu weryfikacji, dane są skradzione, a oszust, który posiada dane oszukanego użytkownika, może ukraść pieniądze z konta bankowego.

Oszustw z użyciem Internetu jest naprawdę bardzo dużo, nie sposób ich wymienić. Na pewno bardzo istotne jest, aby nasz komputer oraz nasza sieć wi-fi były odpowiednio zabezpieczone. Z reguły nie myśli się o tym za bardzo do czasu, do kiedy coś się nie wydarzy. Tylko wtedy może być już za późno na działania zapobiegawcze. Lepiej więc zawczasu o tym pomyśleć, wszak całe nasze życie kręci się wokół Internetu, mejli, sklepów internetowych i serwisów ułatwiających codzienność typu internetowe zapisy do lekarza, na zajęcia dzieci, internetowe dzienniki i tak dalej. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele danych codziennie sami udostępniamy przez Internet.

zabezpieczenie komputera przed oszustami

źródło zdjęcia: bludiode.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge