Kąpanie dziecka – jakich kosmetyków warto używać?

Kąpiel dziecka to piękny rytuał, który jest zarówno czynnością pielęgnacyjną, jak i zabawą. Praktycznie każdy rodzic nie raz zastanawiał się jakich kosmetyków używać do kąpieli dziecka. W tym artykule opiszę kilka rodzajów produktów do kąpieli najmłodszych.

jakie kosmetyki do kąpieli dziecka

źródło zdjęcia: mustela.pl

Jakie kosmetyki do kąpieli dziecka?

Wybór produktów do kąpieli dzieci jest naprawdę ogromny. Można się wręcz zagubić w tak dużej ilości dostępnych produktów. Zanim dokonamy jakiegoś wyboru, warto wcześniej zdobyć wiedzę odnośnie polecanych lub zakazanych środków do mycia dzieci. Skóra maluszków jest bardzo delikatna, i nie ważne, czy dziecko ma miesiąc czy 3 lata. Każda kąpiel dziecka powinna być dla niego bezpieczna oraz relaksująca. Co ciekawe, nie każdy kosmetyk opisany jako dobry dla dzieci, faktycznie będzie tym najlepszym. Warto nauczyć się czytać oraz analizować składy kosmetyków. To tam zawarta jest cała prawda odnośnie tego, czy faktycznie dany produkt będzie dobry dla maluszka. 

Na co więc zwrócić uwagę podczas wybierania kosmetyków do kąpieli dla dziecka? Jakie kosmetyki do kąpieli dla dziecka wybierać? Przykładowo już na wstępie warto wiedzieć, że dermatolodzy nie polecają do mycia małych dzieci kosmetyków na bazie mydła, m.in. dlatego że wysuszają skórę. Z kolei bardzo często zaleca się używania do mycia emolientów. Co to są emolienty? Nazzywane są inaczej “kosmetykami do zadań specjlanych” czyli specjalistycznymi dermokosmetykami, które wykorzystują w swoim składzie substancje pomagające utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Ich zadaniem jest natłuszczenie skóry, niwelowanie podrażnień i odbudowanie płaszcza hydrolipidowego naskórka.

Generalnie kosmetyki nazywane emolientami nie powinny zaiwerać w swoich składzie sztucznych składników, takich jak barwniki, środki pieniące, zapachowe czy konserwujące. Dzięki temu są praktycznie w 100% bezpieczne dla każdej skór dziecka i nie powinny powodować żadnych odczynów alergicznych. Jedną z bardziej znanych firm produkujących różnego rodzaju emolienty dla dzieci jest marka Mustela.

w czym kąpać dziecko

Naturalne i ekologiczne kosmetyki do kąpieli

Wielu rodziców wybiera kosmetyki oznaczone jako naturalne oraz ekologiczne. Bardzo często posiadają one w 100% naturalne składy. Co więcej, w Internecie można również znaleźć przepisy na samodzielne przygotowanie takiego kosmetyku do kąpieli dziecka. Przepis? Jednym z nich jest ten z wykorzystaniem siemienia lnianego. Dlaczego wykorzystuje się go kąpieli dzieci? Ponieważ siemię lniane po namoczeniu otacza się warstwą śluzu i dodanie go do kąpieli działa na skórę oczyszczająco, nawilżająco i kojąco. Wystarczy zagotować w garnku z wodą pół szklanki siemienia, a gdy wywar ostygnie, zebrać galaretkę, która utworzyła się na powierzchni, i dodaj ją do przygotowanej ciepłej wody w wanience. Do takiej kąpieli nie trzeba już dodawać innych produktów. Może nie będzie z takiej kąpieli dużo piany, ale z pewnością będzie to bezpieczna kąpiel dla maluszka.

Biorąc pod uwagę fakt, że z reguły rodzice mają bardzo mało wolnego czasu, śmiało można sięgać po kosmetyki dostępne w sklepach (na przykład kosmetyki popularnej marki Alphanowa Bebe). Co jeszcze warto wiedzieć o tych najlepszych kosmetykach dla dzieci? Najlepsze preparaty do kąpieli noworodków powinny mieć pH 5,5 i nie zawierać substancji zapachowych. Co więcej? Zwróć uwagę na certyfikaty naturalnych i ekologicznych kosmetyków. Dobre kosmetyki naturalne posiadają specjalne certyfikaty przyznawane np. przez AllergyCertyfied (najbardziej restrykcyjny), ECOCERT lub BDIH. I na koniec, co ważne, wcale nie zaleca się, aby noworodki kąpać codziennie. Spokojnie wystarczą trzy kąpiele w ciągu tygodnia. Dzięki temu skóra ma więcej czasu, aby się zaadoptować. Jakie kosmetyki do kąpieli dla dziecka wybierać? Teraz już wiecie!

kąpiel dla dziecka jakie kosmetyki

źródło zdjęcia: polki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge