Kuchnia w wiejskim stylu – gdzie najtaniej kupić meble i AGD?

Zainteresowanie kuchniami w stylu wiejskim lub rustykalnym zwiększa się z roku na rok. Ludzi albo ciągnie na wieś, albo chcą mieć odrobinę klimatu wsi w swoich domach i mieszkaniach. Oczywiście jest to możliwe dzięki odpowiedniej aranżacji mebli z dodatkami. Zobaczcie inspiracje na wiejską kuchnię.

wiejska kuchnia

kuchnia w stylu wiejskim, źródło zdjęcia: click2houston.com

Kuchnia w stylu wiejskim

Skąd tak duże zainteresowanie wiejskim stylem, nawet wśród ludzi żyjących w mieście? Nie wiem, czy to moda, czy po prostu znak naszych czasów. Ludzie w ostatnich latach coraz bardziej doceniają sielskość, wiejską wolność, kontakt z naturą. I te cechy chcą wprowadzać do swoich domów i mieszkań. Nawet jeżeli nie mieszka się na wsi, można mieć w swojej kuchni wiejski klimat. Wszystko to gra odpowiednich mebli, dodatków i sprzętu AGD dopasowanym do pomieszczenia. Dzięki nim można uzyskać efekt kuchni w stylu wiejskim. Od czego zacząć? Z pewnością rozglądać się należy za drewnianymi elementami (tanie blaty kuchenne znajdziecie sortując oferty na Ceneo.pl).

Drewniane szafki można albo kupić używane, stare, nadgryzione lekko zębem czasu, albo postawić na nowe, które będą stylizowane na stare. Coraz więcej firm oferuje rustykalne meble i całe zabudowy kuchenne. Niektórzy mogą sami podjąć się przerobienia mebli czy innych elementów, przy życiu odpowiednich narzędzi i papieru ściernego, farby. Niemniej jednak to już zadanie dla prawdziwych zapaleńców i zwolenników majsterkowania. Na szczęście istnieje wiele gotowych rozwiązań i tym samym można bez problemu dzięki nim uzyskać efekt wiejskiej kuchni.

kuchnia w stylu rustykalnym

kuchnia w stylu wiejskim, źródło zdjęcia: homebykate.pl

Jak wygląda taka rustykalna kuchnia? Surowe drewno może być wykorzystane zarówno do wykonania całej zabudowy, jak i być elementem kuchni. Możemy postawić na stół z surowego drewna, okrągły albo prostokątny (tanie krzesła z drewna znajdziecie sortując oferty na Ceneo.pl). Ewentualnie grube blaty kuchenne. Wspaniałą ozdobą będą również drewniane belki na suficie. Jeżeli nasz dom nie posiada oryginalnych, zawsze możemy zamówić takie belki i zamontować je w swoje kuchni. Takie belki zdecydowanie przywołują klimat wiejskiej kuchni. Warto zainwestować w taką dekorację, bo koszt nie jest zbyt wysoki, a efekt wspaniały.

W kwestii podłogi, oczywiście najlepiej, aby była ona również drewniana. Jednak ciekawą alternatywą mogą być łatwiejsze w utrzymaniu panele winylowe, które do złudzenia przypominają prawdziwe drewno. Ich cena jest o wiele niższa od parkietu. Powraca również moda na układanie klepki podłogowej w tak zwaną jodełkę. Takie wzory świetnie nadają się kuchni mającej oddać wiejski klimat.

wiejska kuchnia

kuchnia w stylu wiejskim, źródło zdjęcia: lovingit.pl

Jakie dodatki w rustykalnej kuchni?

Obecnie w sklepach można kupić przepiękne dekoracje rustykalne, a nawet sprzęt AGD (lodówki, kuchenki, piekarniki znajdziecie sortując oferty na Ceneo.pl) w stylu retro czy vintage. Idealnie pasują one do kuchni w stylu wiejskim. Bardzo modne jest teraz oświetlenie z wikliny, trawy morskiej, rafii. Takie naturalne akcenty będą wspaniale komponować się z drewnianymi meblami, stołem, podłogą. W wiejskiej kuchni nie może zabraknąć słoiczków z aromatycznymi ziołami oraz stylowego kredensu. Taki kredens spełnia rolę między innymi wystawki dla pięknej porcelany, szkła oraz innych elementów zastawy. Takie oryginalne, wiejskie kredensy możemy kupić “za grosze” i samodzielnie przywrócić im dawną świetność.

Wiejskie kuchnie charakteryzowały się tym, że bardzo wiele kuchennych elementów było na wierzchu. Eksponowano je na ścianie, w przestrzeniach między szafkami, nad stołem oraz na kredensach. Wszelkiego rodzaju kubki, miski, przybory kuchenne. To wszystko było “pod ręką” i stanowiło nieodłączny element wyglądu takiej kuchni na wsi. Owszem, takie gospodarowanie rzeczami w kuchni wprowadza pewnego rodzaju chaos, ale… tak kiedyś kuchnie na wsi wyglądały.

Sercem wiejskiej kuchni był oczywiście piec kaflowy. Ciekawostką jest fakt, że w nowych domach ludzi odtwarzają klimat takiej wiejskiej kuchni i budują piece “jak dawniej”. Istnieją również inne rozwiązania jak gotowe już piecyki kaflowe albo tak zwane kozy. Oczywiści nie instaluj się ich jako docelowe źródło ogrzewania. 

wiejska kuchnia

kuchnia w stylu wiejskim, źródło zdjęcia: bydlo.cz

Comments

  1. avatar says

    Ślicznie. Kocham takie jasne, słoneczne, a jednocześnie domowe i przytulne wnętrza. Ciekawym elementem jest dla mnie dodanie odrobiny czerni. Sama bym chyba na to nie wpadła. Jednak to ma swój urok. Dodaje takiego pazura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge