Remont ruszył wraz z nadejściem wiosny. Moja stara drewniana chata właśnie ukazała swoje prawdziwe oblicze dzięki odsłonięciu całej konstrukcji. Okazało się, że mimo 70 lat, dom jest zdrowy i bardzo stabilny. I choć wiele osób uznało by tą chatę jako obiekt do wyburzenia, to ja zamierzam ją wyremontować i stworzyć mały, luksusowy domek.
Remont starego domu drewnianego krok po kroku
Od czego wszystko się zaczęło? Od marzenia o własnym domu. Tak po prostu. Wychowałam się w kamienicy, w centrum miasta. Później wyjechałam na studia do Warszawy i mieszkałam w bloku. Jednak potrzeba wolności zawsze tkwiła głęboko w sercu i od dawna już rozglądałam się za kupnem wymarzonego domu z piękną działką i widokiem na las. Nie przyspieszałam niczego, miałam wiarę, że wszystko znajdzie się w swoim czasu. I tak się właśnie stało. W końcu trafiłam na hektar pięknej działki pod lasem, z klimatycznym, drewnianym domkiem do remontu. Strzał w dziesiątkę! Kiedy zrobiło się trochę ciepło zabrałam się za remont. Mój cel? Ze starej, 70-letniej chaty zrobić śliczny, luksusowy domek z marzeń. Moje marzenie pomaga spełnić firma goldenroom.pl, która zajmuje się przygotowaniem całego projektu.
Ile kosztuje projekt metamorfozy domu? Zajrzyj TUTAJ
Jak wygląda remont starego domu drewnianego krok po kroku? Pierwszy etap to odsłonięcie konstrukcji. Zarówno podłogi, jak i sufity przykryte były płytami, dodatkowo sufit był pokryty wapnem oraz warstwą trzciny. Trzeba też zerwać podłogi i zrobić odnowa wylewki, a do tego oczyścić cały dom i strych, aby pozbyć się roztoczy, bakterii, grzybów, pleśni i tym podobnych mieszkańców. Konstrukcja domu jest bardzo zdrowa, ale te 70 lat jednak robi swoje. Następnie elektryka, hydraulika oraz wykopanie szamba (wybrałam to z drenażem pod rośliny). Kolejna “duża robota” to wycięcie dziur na okna oraz wstawienie tych okien. Następnie drzwi, układanie podłóg, malowanie ścian i to co najprzyjemniejsze czyli wykańczanie końcowe. Tak wygląda remont starego domu z drewna w telegraficzny skrócie. To tak w telegraficzny skrócie. Wszystkie prace będą na bieżąco opisywane na blogu.
tak wygląda mój stary drewniany dom po odsłonięciu konstrukcji
Lepiej remontować czy wyburzyć i budować od nowa?
Usłyszałam już mnóstwo komentarz, że taniej i lepiej będzie budować od nowa, od zera. A ja Wam udowodnię, że nie! Kocham drewno, a jeszcze takie z historią… coś pięknego! Dla wielu osób ta chata wygląda jak dom do wyburzenia. Mam wrażenie, że ludzie ogólnie mają słabą wyobraźnię i bardziej skupiają się na katalogowych realizacjach. Zanim rozpoczęłam mój remont, obejrzałam chyba kilkaset programów o remontach na HGTV czy Domo+. Widziałam tam jeszcze starsze chaty niż moja, w o wiele gorszym stanie. Po remoncie wyglądały jak luksusowe rezydencje. Skoro inni mogę, to dlaczego ja nie mogę tego zrobić? Jasne, że mogę! Mam nadzieję, że uda mi się wszystkich zaskoczyć efektem końcowym.
Na blogu będę przedstawiać wszystkie kosztorysy, aby finalnie zliczyć koszty i porównać koszty remontu kontra koszty budowy. Sama jestem ciekawa jak to wszystko będzie się kalkulować, ponieważ nie działam na zasadzie z góry określonego budżetu. Idę na żywioł i wiele decyzji będę podejmować w trakcie remontu. Kobieta zmienną jest, dlatego nie fokusuję się teraz na konkretne rozwiązania już. Chcę Wam pokazać na bieżąco to, jak wygląda krok po kroku remont starej chaty na wsi.
Remont starego domu drewnianego krok po kroku – mój pomysł
Przy tworzeniu projektu wnętrz nawiązałam współpracę z biurem projektowym goldenroom.pl. Trochę przypadkiem trafiła do mnie możliwość współpracy z Panią Agatą. Po wejściu na stronę od razu wiedziałam, że w tym miejscu na pewno uda mi się wspólnie stworzyć wymarzony projekt mojego domu (obejrzyj realizacje projektów pomieszczeń od goldenroom.pl). Mój dom jest malutki, całość to niespełna 70 m2. Patrząc na to pod kątem mieszkań w bloku, to jednak jest już jakaś konkretna powierzchnia. Jakie były moje założenia, które przekazałam projektantce na samym początku współpracy? Wklejam Wam mój oryginalny e-mail 🙂
- Zależy mi na większej łazience, abym miała zarówno prysznic, jak i wannę. W kwestii łazienki proszę dobierać armaturę z kolekcji Roca, ponieważ cała armatura łazienkowa będzie tej firmy. Marzy mi się, aby w łazience było lustro weneckie, abym z wanny miała ładny widok. Nie wiem tylko, czy koszty mnie nie przerosną
- Chcę w przyszłości dobudować dwa pokoje, chyba najsensowniej będzie je dobudować po prawej i lewej stronie głównego wejścia, ale może będzie miała Pani lepszą koncepcję?
- Wykaz pomieszczeń: salon z kuchnią, pokoik dla synka, sypialnię oraz garderobę i łazienkę
- Myślę, że skoro jest tam już komin przy kuchni, to może jakoś by tam wmontować kominek? Ale nie jestem pewna, czy to dobry pomysł.
- Jestem zakochana w stylu skandynawskim
- Dom oprócz funkcjonalności będzie również moim miejscem do robienia zdjęć na bloga, dlatego też zależy mi na zaprojektowaniu domu również “pod ładne zdjęcia” 🙂
- Zależy mi na maksymalnym wpuszczeniu światła dziennego, okna będą zamienione na przeszklenia od podłogi do sufitu, chciałabym ich jak najwięcej w domu
- Budżet: nie ukrywam, że nie jest on duży, ponieważ całość gotówki poszła na zakup
jedna z moich ulubionych inspiracji, źródło zdjęcia: margriet.nl
Remont starego drewnianego domu krok po kroku – rzuty funkcjonalne
Z niecierpliwością czekałam na pierwsze rzuty funkcjonalne czyli podział domu na konkretne pomieszczenia. Miałam oczywiście już swój pomysł na to, ale takie rzeczy lepiej oddać w ręce profesjonalistów. Priorytetem był dla mnie duży, jasny salon z kuchnią oraz duża łazienka. Sypialnia oraz pokój dla synka mogą być małe, ponieważ po zakończeniu remontu zamierzam rozbudować dom i powiększyć te pomieszczenia oraz dobudować swój wymarzony gabinet do pracy. Wszystko w swoim czasie, na razie skupiam się na remoncie domu, aby móc jak najszybciej w nim zamieszkać. Poniżej możecie zobaczyć rzut funkcjonalny domu. Ciekawa jestem, co sądzicie o takim rozkładzie pomieszczeń?
tak wygląda mój stary drewniany dom po odsłonięciu konstrukcji
zobacz piękne dodatki skandynawskie z Lidla – TUTAJ
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak uzyskać ekspresową opaleniznę? Odpowiedzią na to pytanie...
Shake Fit Banana (lub Vanilia, Chocolate lub Berry) zawiera ...
Całkiem niedawno miałam okazję uczestniczyć w premierze nowe...
kropka says
Łazienka to jest jakieś nieporozumienie. Układ bardzo niekorzystny, jakieś absurdalne odległości plus w tym momencie to wygląda jakby wszystkie rury odpływowe z misy ustępowej miałyby się znaleźć na ścianie łączącej łazienkę z sypialnią, która jest ścianą działową. Szacht jest od strony kuchni – tam właśnie powinna znajdować się miska ustępowa, a nie jak w tym momencie na planie – prysznic. Poza tym – umywalka, która jest skitrana na końcu łazienki – też raczej mało funkcjonalne. Na szybko jestem w stanie zaproponować znacznie lepszy układ, w linku podsyłam szkic: https://we.tl/t-NbXaAahmJL.
Kinia says
Tak przeglądając ten układ, odległości, i zmiany konstrukcyjne biorąc pod uwagę jaki to rodzaj domu, to mam wrażenie że “architekt” wrysował wszystko co klient chciał, nie weryfikując wogole czy w praktyce to będzie w jakikolwiek sposób wykonalne lub funkcjonalne.
przecinek says
garderoba z drzwiami przesUwnymi js
AnnaW says
Mnie się wydaję, że są jednak kilka błędów, których można by było uniknąć. Polecam przeczytać sobie na przykład ten artykuł, żeby wszystko zrobić idealnie https://ocieplamyzycie.pl/trendy/ciasna-ale-wlasna-jakie-bledy-mozna-popelnic-remontujac-wiejski-domek/