Salon w stylu loftowym to prawdziwy hit aranżacyjny, który sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach o dużym metrażu oraz w otwartych przestrzeniach połączonego w całość salonu i jadalni. Jakie są cechy stylu loft? Jak wprowadzić industrial do naszego wnętrza? Jakie meble i dodatki wybierać?
Styl loftowy – jakie są jego cechy?
Styl loft, nazywany również industrialnym, króluje we wnętrzach na całym świecie. Mimo iż współcześnie cieszy się dużą popularnością, to jego początki datuje się na lata 50. XX wieku. Wówczas ze stylem loftowym kojarzone były przede wszystkim amerykańskie fabryki – pierwsze lofty powstały na skutek adaptacji magazynów, fabryk i innych poprzemysłowych lokali.
Dla loftowego salonu charakterystyczne są takie cechy jak: minimalizm w aranżacji, surowość, łączenie materiałów. Z założenia mieszkanie w stylu loftowym jest właśnie minimalistyczne i surowe – za sprawą odpowiedniego doboru kolorystyki ścian i podłóg, a także mebli. Przytulnego charakteru mogą nadawać mu odpowiednie dodatki, a także tak zwana gra światłem za pomocą źródeł światła naturalnego oraz światła sztucznego.
Za najbardziej charakterystyczne materiały dla loftowych przestrzeni uchodzą: czerwona cegła, beton (tak zwany beton architektoniczny), stal, metal. Natomiast meble w stylu loftowym najczęściej wykonywane są z materiałów takich jak: drewno, metal, szkło, skóra.
Uwaga: Styl loftowy możemy połączyć na przykład z dodatkami w klimacie retro/vintage.
Przyjmuje się, że industrial najlepiej sprawdza się w domach i mieszkaniach o dużym metrażu, otwartej przestrzeni, a zwłaszcza o wysokich sufitach. Natomiast odpowiednio zaaranżowana loftowa przestrzeń jak najbardziej może współgrać również i z mniejszym metrażem, pod warunkiem że zadbamy o optyczne powiększenie przestrzeni (np. za pomocą jasnej kolorystyki) lub wybierzemy funkcjonalne meble. W lofcie możemy urządzić zarówno całe mieszkanie, jak i wybrane pokoje – najczęściej są to salon oraz sypialnia.
Uwaga: Warto podkreślić, że prawdziwy industrial sprawdza się zwłaszcza w mieszkaniach dla singli lub pary. Ze względu na surowość i minimalizm, zwłaszcza w przypadku mebli, styl loftowy może nie być odpowiedni dla rodzin z dziećmi.
Jakie meble do industrialnego salonu?
Meble do loftowego salonu są przede wszystkim praktyczne oraz charakteryzują się prostą konstrukcją. Jeżeli dysponujemy dużym salonem, możemy wybrać modele o masywnej bryle. Natomiast przy małym metrażu sprawdzi się zdecydowanie lżejsza bryła.
Wybierając meble do salonu w stylu industrialnym, powinniśmy postawić na minimalizm – zwłaszcza jeżeli chodzi o ich liczbę. Do salonu łączonego z jadalnią zakupmy: kanapę/sofę (najlepiej w opcji rozkładanej), stolik kawowy, komodę, opcjonalnie szafkę rtv i fotele, witrynę lub kredens, stół, krzesła. Tak jak już wspomnieliśmy, meble loftowe najczęściej wykonywane są z naturalnych materiałów. Największą popularnością na rynku cieszą się zwłaszcza meble drewniane, które dostępne są na przykład tutaj: https://beds.pl/meble-do-salonu.
Warto zwrócić uwagę również na odpowiednie umieszczenie mebli. Unikajmy ich nagromadzenia w jednym miejscu, wówczas optycznie zagracimy przestrzeń. Postawmy nacisk na jeden mebel – na przykład na kanapę – a pozostałe elementy aranżacyjne rozkładajmy wokół niej.
Salon w stylu loft – jak go urządzić?
Loftowy salon wyróżnia się swoją surowością i minimalizmem. Bazę aranżacyjną stanowią odpowiednio dobrane kolory lub faktury ścian, a także podłogi. Kolejnym krokiem w aranżacji industrialnego salonu będzie dobranie mebli, a na końcu dodatków.
Loftowy salon – otwarta przestrzeń i antresola
Salon w stylu loft najczęściej aranżowany jest w układzie otwartym – wówczas tworzymy wspólną przestrzeń salonu z kuchnią, bądź salonu z jadalnią. Najważniejsze jest, aby wydzielić poszczególne strefy, na przykład: do odpoczynku, do rozrywki, do pracy, do przygotowywania posiłków, do spożywania posiłków. Strefy wyznacza się za pomocą kolorów ścian, mebli, a także tekstyliów. Zapomnijmy również o ścianach działowych w przypadku salonu z kuchnią – to zaburzy industrialną przestrzeń i wizualnie ją zmniejszy.
Charakterystycznym elementem dla stylu loftowego jest stworzenie salonu z antresolą. Co ważne, jest to możliwe wyłącznie w pomieszczeniach z wysokim sufitem. Antresolę warto wykonać z drewna lub z metalu – wówczas idealnie wpisze się w cechy industrialu.
Ściany i podłogi w industrialnym salonie
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, dla industrialu charakterystyczna jest surowość. Na ścianach najczęściej występują odcienie bieli oraz odcienie szarości. Jeżeli jesteśmy zwolennikami odrobiny koloru, to przełamujmy biele i szarości za pomocą ciemnych i nasyconych barw, takich jak: butelkowa zieleń, granat, bordo. Kolor nie powinien jednak zdominować wnętrza. Sufity malujemy na biało. W sytuacji, gdy nie dysponujemy okazałym metrażem ani wysokimi sufitami, to możemy skorzystać z prostego triku. Wystarczy, że na ścianie stworzymy cienkie, pionowe pasy w kolorze bieli, która znajduje się na suficie. Wówczas optycznie wydłużymy ściany.
Do najbardziej charakterystycznych dla loftu elementów należą zwłaszcza ściany w czerwonej lub naturalnej cegle oraz pokryte betonem architektonicznym (funkcjonuje również pod nazwami: beton elewacyjny, beton licowy, beton strukturalny).
W industrialnym salonie na podłodze dominuje: beton architektoniczny, naturalne drewno, opcjonalnie panele imitujące drewno. Jeżeli beton architektoniczny na podłodze sprawia wrażenie zbyt surowego dla naszego salonu, wówczas zdecydujmy się na naturalne drewno. Nie obawiajmy się wybierać desek o wyraźnym usłojeniu, przebarwieniach czy nieregularnych krawędziach.
Dodatki do salonu w stylu loft
Styl industrialny nie lubi: bibelotów, kiczu, plastiku, cukierkowych kolorów. Dobierając więc dodatki, również stawiajmy na ich prostotę oraz na minimalizm – w lofcie naprawdę sprawdza się znana zasada – „mniej znaczy więcej”.
Nierozerwalną częścią industrialu jest oświetlenie – to ono tworzy odpowiedni klimat i nadaje przytulności nawet najbardziej surowym wnętrzom. Charakterystyczne dla stylu loftowego są: żarówki na kablach, żarówki w metalowych kloszach, lampy typu pająk, lampy o geometrycznym kloszu. Nie ograniczajmy się wyłącznie do lamp wiszących. Możemy zastosować także kinkiety oraz proste lampy stołowe.
Uwaga: Wybierajmy żarówki o ciepłej barwie światła.
Jakie dodatki najlepiej sprawdzą się w naszym salonie? Przede wszystkim te wykonane z naturalnych materiałów typu: drewna, kamień, metal, len, bawełna, wełna. Mogą one przełamywać wnętrze i występować w mocniejszych akcentach kolorystycznych, na przykład w czerwieniach, w pomarańczach, w granatach. Dobrym i zarazem klasycznym rozwiązaniem będą dodatki w czerni i w brązach.
Zgodnie z minimalizmem loftowy salon warto wyposażyć w: dywan (na przykład w geometryczne wzory), poduszki dekoracyjne, koce i pledy, plakaty powieszone na ścianach (zwłaszcza w czarnych lub w metalowych ramach), rośliny w okazałych doniczkach.
źródło zdjęcia: ladnydom.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak wiecie od jakiegoś czasu na moim blogu pojawiło się spor...
To wspaniałe święto naszych kochanych mam już coraz bliżej! ...
Wózek spacerowy to taka "prawa ręka mamy". I choć modeli wóz...
Przytulniej says
Żałuję, że wcześniej nie wiedziałem o tej stronie… Mądry, interesujący artykuł, który ma wiele do zaoferowania i… Nie tylko ten, ale z pewnością wszystkie na tej stronie można tak określić! Ja zacząłem od tego, ale już spieszę przejrzeć resztę wpisów. Polecam i pozdrawiam 🙂
Aga says
Żałuję, że nie mam w mieszkaniu dużych okien, by ten styl jeszcze bardziej podkreślić, ale mam za to czerwoną cegłę z ceglanego renesansu i to jest super element w loftowym wnętrzu