Strefa wypoczynku w salonie – jak ją oświetlić? [WNĘTRZA]

Pokój dzienny to przestrzeń, w której co dnia spotykają się wszyscy domownicy. To również do niego zaprasza się gości, przychodzących z wizytą. Powinien być zatem wygodny i przystosowany do potrzeb i oczekiwań wszystkich użytkowników. Oprócz podstawowych mebli sporą rolę odgrywa w tym odpowiednio dobrane oświetlenie.

strefa-wypoczynku-w-salonie-jak-ja-oswietlic

Jakie lampy powinny trafić do salonu? Czym się kierować podczas doboru opraw i źródeł światła? Gdzie umieścić poszczególne punkty świetlne? O tym przeczytacie poniżej.

Praktyczne i estetyczne oświetlenie do salonu

W salonach wykorzystuje się różne rodzaje produktów oświetleniowych, które maja pomóc w zbudowaniu w pełni funkcjonalnej przestrzeni do pracy, odpoczynku, spotkań towarzyskich. Do tego celu używa się różnych typów lamp, rozmieszczonych w odpowiedni sposób – zapewniający wygodę i podkreślający walory estetyczne przestrzeni.

Do oświetlenia salonu stosuje się trzy podstawowe rodzaje oświetlenia:

  • ogólne,
  • zadaniowe,
  • dekoracyjne.

Ich połączenie zapewnia komfort dla użytkowników oraz buduje nastrojowy klimat, adekwatny do specyfiki wnętrza.

Idealne lampy do salonu – jakie oprawy wybrać?

W roli oświetlenia salonu stosuje się różne lampy, jak choćby te dostępne na LightPlus. Najczęściej stawia się na kilka urozmaiconych opraw.

W roli lampy głównej używa się przede wszystkim modeli sufitowych lub okazałych lamp wiszących o niezmiernie ozdobnym charakterze. Ponownie wielką popularnością cieszą się efektowne żyrandole, wpisujące się w rozmaite nurty wnętrzarskie. Do kompleksowego oświetlenia pomieszczenia stosuje się czasami jedną okazałą lampę (nad zestawem mebli wypoczynkowych) lub kilka mniejszych produktów, rozmieszczonych na całym suficie, by doświetlić wszystkie zakamarki.

W strefie relaksu powinny pojawić się lampy zadaniowe. W tej roli idealnie sprawdzają się produkty stojące – stołowe i podłogowe. Ustawia się je w pobliżu kanapy lub foteli, by zapewnić nastrojowe oświetlenie do wypoczynku wieczorową porą, czy stworzyć miejsce do swobodnego czytania, pisania lub realizacji innych precyzyjnych zadań wzrokowych.

Takie produkty trafiają również do kącika telewizyjnego. Doświetlenie ekranu podczas wieczornych seansów wpływa korzystnie na komfort widzenia i dobre samopoczucie domowników. Ponadto w tej części wnętrza można wprowadzić lampy ścienne, idealnie sprawdzające się ponadto jako oświetlenie dekoracyjne.

Jakie jeszcze rozwiązania oświetleniowe mogą zdobić kącik rekreacji? Można zdecydować się na dyskretne oczka wpustowe i reflektory, a także minimalistyczne taśmy LED. Nie zajmują cennego miejsca, dają oświetlenie punktowe lub liniowe, podkreślając wybrane strefy i szczególnie ciekawe fragmenty przestrzeni.

Co warto wiedzieć o źródłach światła?

Właściwy dobór opraw oświetleniowych wpływa na całą aranżację salonu, co można zobaczyć również na stronie: domyidealne.pl. Na klimat przestrzeni oddziałuje jednak też samo światło.

Jakie rozwiązania wybrać? Coraz częściej podstawą oświetlenia są energooszczędne produkty LED w wielu wariantach, różniące się parametrami technicznymi, by zapewnić optymalne warunki w każdym wnętrzu. Kluczową kwestią w przypadku lamp do salonu pozostaje natężenie i temperatura barwowa światła.

Na mocniejsze światło trzeba zdecydować się przy lampach głównych (ok. 100 lx) i zadaniowych (nawet 300-400 lx). Oświetlenie dekoracyjne bywa już zdecydowanie bardziej subtelne i nastrojowe. Równie precyzyjnie należy dostosować barwę światła. Najlepiej zapewnić ogólne oświetlenie zbliżone do naturalnego i neutralnego światła słonecznego. Natomiast lampy uzupełniające można wyposażyć w żarówki emitujące światło i nieco cieplejszych tonach – sprzyjających rekreacji i wyciszeniu, czyli temu, do czego służy przecież sfera wypoczynku w pokoju dziennym.

Funkcjonalny i piękny salon – oświetlenie do modnych wnętrz

Oświetlenie w salonie musi składać się z kilku opraw różnego typu. Dzięki temu tworzy się wygodne warunki dla wszystkich domowników do korzystania z wnętrza o każdej porze dnia lub nocy. Warto stawiać na produkty wysokiej jakości, uzupełnione o odpowiednie źródła światła, a także prawidłowo rozmieścić je w pomieszczeniu – dla spójnej aranżacji, wygody i przyjemności użytkowników.

Comments

  1. avatar says

    Pamiętaj, że oświetlenie w salonie powinno być funkcjonalne i dostosowane do Twojego stylu życia. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu strefy wypoczynku można stworzyć przyjemne miejsce do relaksu, czytania, oglądania telewizji czy spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
    Kreatywna Aranżacja ostatnio opublikował..Praktyczna i stylowa komodaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge