Tradycyjna lampa wisząca czy nietypowe oświetlenie sufitowe?

Oświetlenie, siła i barwa światła, a także wygląd i charakter wybranych lamp, mają ogromny wpływ na wystrój pomieszczeń. W nowoczesnych trendach dekoracyjnych coraz częściej porzuca się tradycyjne wiszące oświetlenie na rzecz bardziej nietypowych rozwiązań. 

lampa sufitowa w salonie

źródło: dommania.pl

Propozycje niecodziennych lamp sufitowych

Proste klosze lamp były modne kilkadziesiąt lat temu – dziś zastępuje się je ozdobnymi przewodami, geometrycznymi kształtami i odsłoniętymi żarówkami. Oto kilka pomysłów na rzadko spotykane oświetlenie z charakterem. Największy, a zarazem najpiękniejszy żyrandol zwykle wybiera się do salonu i ewentualnie jadalni, w zależności od rozkładu mieszkania i użyteczności poszczególnych pomieszczeń. W salonach o klasycznym wystroju, gdzie ściany pomalowane są na jasne kolory, a meble to eleganckie modele z drobnymi zdobieniami, dobrze sprawdzi się tradycyjny karnisz, w tym na przykład model zdobiony małymi kryształkami. Jakie oświetlenie wybrać, kiedy chce się zerwać z tradycją i stworzyć bardziej nowoczesny wystrój?

Ciekawą propozycją może być oświetlenie szynowe, czyli system lamp montowanych na aluminiowych prowadnicach. Ustawienie lamp na prowadnicy można dowolnie konfigurować i tym samym wybrać, które części pomieszczenia mają być najlepiej oświetlone. Lampy szynowe dobrze sprawdzają się w dużych otwartych przestrzeniach, gdzie potrzebne jest co najmniej kilka punktów światła dla pełnego oświetlenia całego pomieszczenia.

Inną propozycją jest lampa wisząca o nietypowym designie. Może to być na przykład model przypominający reflektor z planu filmowego albo żarówka ozdobna wisząca na długim przewodzie, który wygląda jak gruby sznur. Popularne są także klosze lamp składające się z cienkich drucików i odsłaniające żarówkę. Druciane konstrukcje świetnie prezentują się w minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach, szczególnie że najczęściej są one układane w geometryczne kształty.

lampy w salonie

źródło: designcafe.com

Nietypowe modele lamp w różnych pomieszczeniach i stylach

To, jaki dokładnie model pod kątem wizualnym czy praktycznym sprawdzi się w danym pomieszczeniu, zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia i wystroju. Niecodzienne modele lamp takie jak proponowane żarówki na sznurach albo filmowe reflektory najlepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, które wzbogaca się o modne w ostatnim czasie surowe akcenty. Tego rodzaju dodatki są mile widziane także w stylu loftowym, szczególnie że świetnie pasują do charakterystycznych dla tego nurtu mebli.

Szukając nietypowego oświetlenia, warto wziąć pod uwagę także modele przeznaczone do konkretnych pomieszczeń. Na przykład w przypadku sypialni mogą być to klosze do złudzenia przypominające chmury, które kłębią się pod sufitem lub, jeśli mowa o sypialni dziecięcej, podwieszane na przewodzie drewniane samoloty. Przy wyborze oświetlenia warto zwracać uwagę na to, jak dany model lampy rozprasza światło i dopasować ten parametr pod kątem pomieszczenia, które ma oświetlać.

Silne, punktowe źródło światła może razić w oczy, przede wszystkim w sypialni, wieczorami, już po położeniu się do łóżka. Podobna sytuacja może mieć miejsce między innymi w jadalni, kiedy nad stołem zostanie powieszona lampa kierująca światło wprost na siedzące przy niej osoby. W innych pomieszczeniach, takich jak na przykład kuchnia, gdzie chce się oświetlić blaty, to właśnie oświetlenie punktowe może być najlepszym wyborem.

lampa salon plafon

źródło: nextluxury.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge