Układanie podłogi z drewna – remont starego domu! [PRZED I PO]

Porządną podłogę można ułożyć ekspresowo. Tak właśnie stało się u mnie. Wybrałam podłogę drewnianą, dębową od Quick-Step. Skoro marka daje dożywotnią gwarancję na swoje podłogi, to ja nie potrzebuję więcej argumentów przy wyborze paneli. Lubię robić rzeczy raz, a dobrze. Chcecie zobaczyć jak wyglądał montaż parkietu?

stół dębowy na indywidualne zamówienie

drewniana, dębowa podłoga od Quick-Step (montaż podłogi z litego drewna)

Układanie podłogi z drewna – na klej czy na click?

Długo czekałam na ten moment, ale nareszcie się doczekałam. Na podłodze pojawił się parkiet z dębowych desek. Tak długie oczekiwanie wynikało z oczekiwania na inne elementy wykańczania całego domu. Podłoga jest bardzo wrażliwa na wszelkie prace remontowe, dlatego ryzykowne byłoby ułożenie jej jeszcze w momencie, gdy do domu wnoszono ciężki sprzęt. Wybierając podłogę stawiałam na naturalność materiału. Owszem, podłogi laminowane i winylowe są piękne i praktyczne, ale ja zawsze dążyłam do zastosowania maksimum naturalnych rozwiązań. 

Zobacz mój wybór deski w sklepie Quick-Step

Dębowy parkiet jest spełnieniem moich marzeń. Udało mi się znaleźć perfekcyjny kolor dla podłogi. Z jednej strony jest on chłodny, ale też niepozbawiony ciepła odcień. I choć kolorów desek do wyboru jest wiele, to niełatwo było trafić dokładnie w mój typ. Następną ważną decyzją był rodzaj montażu podłogi. Wybrałam szybki montaż na klik, dzięki czemu podłoga została ułożona w 2 dni, bez żadnych problemów. Można po niej od razu chodzić, co jest wielką zaletą tego typu montażu. Jakie są więc zalety i wady montażu na szybki system zatrzasków? Jak powinno wyglądać układanie podłóg z desek drewnianych?

Generalnie podłoga klejona jest bardziej stabilna i bardziej cicha. Jednak położenie jej wymaga zatrudnienia dobrego, sprawdzonego parkieciarza. Koszt położenia jest również o wiele większy. Z kolei podłogę na klik układa się szybko, sprawnie i praktycznie każdy bez większego doświadczenia może sobie z tym poradzić. Ważne jest to, że po podłodze położonej w systemie pływającym można od razu chodzić. W moim przypadku, kiedy zależy mi na szybkim zakończeniu remontu, każdy dzień jest dla mnie ważny. 

CZYTAJ: Podłoga drewniana, laminat czy winyl – co wybrać? [KONKRETNIE]

Jak prawidłowo zamontować drewnianą podłogę pod elementami stałymi? uUkładanie podłóg z desek drewnianych związane jest z zachowaniem kilku zasad. Nigdy nie należy blokować podłogi. Ciężkie czy przymocowane na stałe przedmioty (np. meble kuchenne, wyspa kuchenna, wbudowane szafki, ciężkie kuchenki) znajdujące się na podłodze pełnią taką samą funkcję jak ściana. W przypadku ciężkich przedmiotów emitujących ciepło, takich jak kuchenka czy akumulator, zaleca się, aby najpierw zamontować płytę ochronną. Podłoga Quick-Step montowana “na click” musi być w stanie przemieszczać się wokół ciężkich przedmiotów, aby uniknąć otwartych połączeń i rozdzielania paneli. Należy zachować właściwy rozmiar szczelin dylatacyjnych wokół wszystkich ciężkich/przymocowanych na stałe przedmiotów. Montaż pływający powinien ZAWSZE pozostawać pływający. Jak widzicie układanie podłóg drewnianych nie jest skomplikowany, trzeba się tylko trzyma kilku zasad.

parkiet dębowy

8 faktów o mojej podłodze

  • Powierzchnia ułożonej podłogi to około 55 m2
  • Wybrany rodzaj i odcień oraz cena za m2: zobacz na stronie Quick-Step
  • Montaż na system “klik”
  • Podłoga drewniana, dębowa
  • Quick-Step daje dożywotnią gwarancję na swoje podłogi
  • Podłoga jest przystosowana do ogrzewania podłogowego
  • Razem z podłogą możemy kupić odpowiedni podkład Quick-Step
  • Nazwa koloru podłogi to Biały dąb everest, ekstra matowy

dębowy parkiet

montaż podłogi z litego drewna

Dlaczego wybrałam podłogę od Quick-Step?

Potrzebowałam podłogi do zadań specjalnych. Takiej, która poradzi sobie z szaleństwami mojego synka. Takiej, która “nie obrazi się”, gdy zostanie zalana sokiem owocowym, herbatą czy winem. Takiej, która poradzi sobie z realiami życia na wsi. Błoto, mokre buty, piach. To są wymagające warunki, a podłoga od Quick-Step poradzi sobie z nimi bez problemu. Na podłodze jest aż 7 warstw lakierów, które czynią podłogę niemalże niezniszczalną. Najlepszym na to dowodem jest dożywotnia gwarancja na te podłogi od producenta.

Czytaj: aplikacja do projektowania podłogi na swoich zdjęciach

Wielowarstwowe podłogi drewniane Quick-Step składają się z trzech warstw drewna pokrytych ochronną powłoką wykończeniową. Dzięki starannemu doborowi materiałów oraz doskonałej kontroli wilgotności drewna w trakcie procesu produkcji, podłogi drewniane gwarantują optymalną stabilność oraz wytrzymałość. W celu uzyskania optymalnego wyciszenia i możliwie najlepszego komfortu chodzenia oraz aby zapobiec skrzypieniu podłogi na połączeniach i wyrównać drobne nierówności podłoża, zaleca się zastosowanie odpowiedniego podkładu Quick-Step.

Zastosowane warstwy lakieru albo warstwy oleju (w zależności od rodzaju podłogi) zapewniają one super utwardzenie oraz matowe wykończenie. Pod tymi warstwami znajduje się warstwa litego drewna, a następnie warstwa środkowa. Warstwa środkowa wykonana jest ze świerku lub płyt HDF. Dzięki niej podłoga jest stabilna i wytrzymała. Pochłania naprężenia oraz obciążenie, zapewniając stabilność podłogi we wszystkich sytuacjach. Spodnia warstwa podłogi to część nośna. W połączeniu z pozostałymi warstwami zapobiega odkształcaniu się podłogi.

Cała ta konstrukcja staje się prawdziwym fundamentem dla domu. Nie ma tutaj mowy o ścieraniu się paneli, o ich wgniataniu. Kupowanie tanich paneli mija się z celem, bo i tak będzie trzeba je dosyć szybko zmieniać. Ważna jest grubość paneli oraz klasa ścieralności. Te najmniej trwałe deski są najtańsze oczywiście, ja nazywa te parkiety “jednorazówkami”. Cieszę się, że w moim starym, drewnianym domu jest tak trwała i wytrzymała podłoga od Quick-Step.

metamorfoza domu podłoga

Ogromny wybór podłóg znajdziesz na stronie quick-step.com.pl

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge