Testuję: zdrowa żywność z ekologicznego sklepu – cała prawda!

Podjęłam wyzwanie przetestowania przeróżnych produktów ekologicznych i tak zwanych bio ze sklepu Biogo.pl. Czy warto kupować ekologiczne produkty żywnościowe? Czy warto zapłacić za nie więcej? Czy produkty ekologiczne i żywność bio faktycznie są zdrowe, a może to tylko chwyt marketingowy? Poznajcie prawdę!

Produkty bio – gdzie i dlaczego warto je kupować?

Do napisania tego artykułu zachęcił mnie sklep ze zdrową żywnością Biogo.pl, który przesłał mi ponad 30 różnych produktów ekologicznych  spożywczych do przetestowana. Prywatnie bardzo mocno interesuję się zdrowym jedzeniem, zdrowym stylem życia oraz zdrowymi nawykami żywieniowymi. Właśnie ukończyłam studia na kierunku Dietetyka, dlatego też tematyka racjonalnego odżywiania się jest mi niezwykle bliska. Do sprawdzenia sklepu Biogo.pl zachęciła mnie misja tego sklepu:

Biogo powstało z minimalistycznej idei podejścia do życia i łączy maksymalną prostotę ze szczytem wyrafinowania. Dlatego pomysł na logo wziął się z zasady idei symetrii środkowej. Symetria ma swój styl, układ, porządek i charakter. Cechuje ją prostota i eleganckie rozwiązania, ale często również oryginalność i wyrafinowanie. Dzięki takiemu połączeniu trudno będzie modyfikować, przetwarzać czy odświeżać markę, która powinna być czysta i nieskazitelna tak jak Natura. Logo składa się z połączenia słów bio i go. Bio symbolizuje faunę i florę czyli życie bez wpływu i oddziaływania przez człowieka. Go to powrót do natury. Czyli zmiana trybu życia, podejścia do Świata, człowieka i samego siebie. Uproszczenia pewnych procesów życiowych, zdystansowania się i chęci ciągłego samorozwoju. Cztery symetryczne elementy(pierwiastki) logo symbolizują cztery żywioły Matki Natury (ogień, ziemia, powietrze i woda), które łączy piątym element – człowiek. “i” ma cel ochrony i utrzymania równowagi życia na Ziemi.

Musicie przyznać, że podejście tego sklepu do tematyki żywienia jest bardzo “zdrowe” i racjonalne. Jeśli ktoś jest w tematyce zdrowego żywienia, doskonale też zdaje sobie sprawę z tego, że wielu producentów i wiele sklepów próbuje się podszywać pod trend żywności bio i ekologicznej, licząc na duże zyski. Trzeba więc wiedzieć czym tak naprawdę jest żywność bio oraz jak rozpoznawać prawdziwą żywność ekologiczną.

Jak rozpoznać prawdziwą i certyfikowaną żywność bio?

Wybierając się po żywność ekologiczną, najlepiej kierować się jedną prostą zasadą – szukajmy zielonego listka! Jednak nawet wtedy zachowajmy ostrożność, gdyż na niektórych produktach spece od marketingu umieszczają zielony listek podróbkę, choć produkt nie posiada certyfikatu.

Produkt ekologiczny ma na opakowaniu symbol unijnego certyfikatu – zielony listek z 12 gwiazdek. Ma też krótszą datę ważności, bo zawiera mniej konserwantów. Jest droższy, zwłaszcza jeśli kupujemy go w sklepie specjalistycznym. Taniej będzie bezpośrednio od producenta. Zwykle jest też brzydszy. Owoce i warzywa ekologiczne są niepryskane – rosną więc mniejsze, bardziej krzywe i czasem mają ślady po “robaczku”. Jednak ich walory smakowe i zdrowotne przewyższają niedostatki urody.

cukier kokosowy bio

Jak oceniam produkty ekologiczne ze sklepu Biogo.pl?

 • wszystkie testowane przeze mnie produkty były certyfikowane, to prawdziwa żywność bio
 • sklep posiada wręcz ogromny wybór zdrowej żywności, w sklepie znajdziecie około… 3.000 produktów!
 • każdy produkt został bardzo dobrze zapakowany, zabezpieczony
 • wszystkie produkty świeże, bardzo dobrze opisane, oznaczone
 • oprócz produktów spożywczych w sklepie znajdują się również kosmetyki i inne wartościowe produkty np. szczoteczka do mycia i wybielania zębów wykonana z gałązki wyjątkowego drzewa arakowego
 • polecam ten sklep, warto kupować to, co zdrowe!

szczoteczka miswak

naturalna szczoteczka do zębów z gałązki drzewa arakowego

Żywność bio – dlaczego warto?

W obecnych czasach jesteśmy wręcz zasypani tonami chemicznego jedzenia, przetworzonego, sztucznego. Ten zalew śieciowego jedzenia, alarmy dietetyków odnośnie chorób dietozależnych czy otyłości skłoniły mnie do zgłębienia tematu na studiach dietetycznych. Od kilku lat cały czas zdobywam wiedzę odnośnie zdrowego żywienia.

Jeśli chcemy zacząć jeść zdrowo i odciąć się od chemicznych dodatków i konserwantów zacznijmy zwracać uwagę na składy produktów. Tam znajduje się niezbędna dla nas wiedza odnośnie tego, czy warto kupić dany produkt, czy lepiej odstawić go na półkę. Zasada jest prosta – ten składnik, który jest na pierwszym miejscu, i dalej na kolejnych miejscach to składniki, których jest najwięcej w danym produkcie.

Jeżeli kupujemy np. sos pomidorowi na pierwszym miejscu jest woda i cukier, a dopiero potem pomidory i warzywa – zdecydowanie mamy do czynienia z oszustwem. Ktoś chce sprzedać nam wodę z cukrem i resztkami warzyw, opakowane w ładnym słoiku. Kupując jogurty skład musi być możliwe jak najkrótszy. Jeżeli tylko widzimy tak chętnie dodawany do mlecznych produktów rakotwórczy karagen – odłóżmy szybko produkt na półkę, i absolutnie nie myślmy o podaniu takiego jogurtu czy serka dziecku.

O takich pułapkach spożywczych mogłabym Wam pisać godzinami. Nauczymy się czytać składy, rozumieć je, a nasze życie i samopoczucie z pewnością będzie o wiele lepsze. Jesteś tym, co jesz!

chipsy z topinamburu bio chipsy z topinamburu z Biogo.plcukier kokosowy

bio cukier kokosowy z Biogo.pl

ekologiczny makaron bio makaron z młodym jęczmieniem

bio makaron z młodym jęczmieniem z Biogo.pl

bio krem słodki

bio kremy migdałowe z Biogo.pl

bio oliwa z czosnkiem

bio oliwa z czosnkiem z Biogo.pl

taboule

bio taboule z Biogo.pl

chia biała nasiona szałwii

bio chia biała z Biogo.pl

bio chrupki

bio chrupki ze szpinakiem z Biogo.pl

makaron gryczany

bio makaron gryczany z Biogo.pl

bio krem kokosowy

bio przysmak kokosowy z Biogo.pl

bio krążki ryżowe

bio smakowe krążki kukurydziane z Biogo.pl

mąka z czerwonej soczewicy

bio mąka z czerwonej soczewicy z Biogo.pl

bio słodycze

bio słodycze czekoladowe z Biogo.pl

bio baton

bio batoniki z Biogo.pl

bio czekolada z wiśniami

bio czekolada z wiśniami z Biogo.pl

farmer burak i czosnek

bio słona przekąska z Biogo.pl

bio kawa ziarnista

bio kawa ziarnista z Biogo.pl

kawa żołędziówka

bio kawa z żołędzi z Biogo.pl

bio suszony burak

bio suszony burak z Biogo.pl

bio papryka wędzona

bio papryka wędzona z Biogo.pl

bio czekolada

bio czekolada z Biogo.pl

bio miód z pomarańczy

bio miód z pomarańczy z Biogo.pl

Żywność BIO

Wszystkie testowane produkty pochodzą ze sklepu ze zdrową żywnością Biogo.pl

Comments

 1. avatar says

  Też trzeba uważać – ludzie mają obsesję na punkcie zdrowej żywności. Są substancje które są naturalne, ale mają kod E – na przykład kwasek cytrynowy. Wilcza jagoda też jest naturalna.

 2. avatarOlszewski Mariusz says

  Wspaniały spis produktów! Mam nadzieję, że świadomość ludzi odnośnie tego, czym się żywią na przestrzeni lat wzrośnie jeszcze bardziej 🙂 Pozdrawiam

 3. avatarkama says

  Fajnie, że coraz częściej modnie jest zdrowo zjeść i ludzie przykładają większą uwagę do produktów jakie kupują do domu. Ja sama jestem wielką fanką bio jedzenia, lubie zdrowe podejście do swojego talerza ale nie lubię chodzenia po sklepach i szukania produktów, zazwyczaj trzeba wiedzieć, gdzie pojechać żeby dostać to co potrzebne, dlatego od jakiegoś czasu też nauczyłam się robić spożywke w internecie tzn. zamawiam wszystko w ekopiramidzie, jestem szczerze zakochana w możliwościach jakie to mi stwarza. Siedzę przed komputerem, spokojnie wybieram jedzonko w szlafroku.

 4. avatar says

  Chętnie bym poczytała więcej porad o tym jak bronić się przed oszustwem, jak np. opisywałaś zakup taniego ketchupu, w którym jest więcej cukru niż pomidorów. Może coś jeszcze opiszesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge