CS:GO, FIFA, LOL – jakie są najpopularniejsze esporty wśród kobiet?

Zarówno w Polsce, jak i na świecie gaming rozwija się na niespotykaną skalę. Rozgrywki esportowe generują coraz większe pieniądze, przyciągają rzesze widzów i szturmem wdarły się do oferty bukmacherów. Gdzie najczęściej spotkamy płeć piękną w esportach? Jak obstawiać rywalizację w świecie gamingu?

Obstawianie Esportu to wirtualna rywalizacja na prawdziwe pieniądze

Już od paru dobrych lat obok tradycyjnych dyscyplin sportowych funkcjonują rozgrywki esportowe, czyli rywalizacja w wybrane gry komputerowe. O ile liczbowo przeważają w nich panowie, to panie również są w nich obecne i potrafią grać na najwyższym poziomie. Rok rocznie generują one większe pieniądze, a największe turnieje przyciągają setki tysięcy obserwatorów. Firmy coraz chętniej spoglądają na ten rynek w roli sponsorów, a wiele klubów sportowych tworzy swoje sekcje esportowe na wybrane gry. Nawet bukmacherzy na esport przygotowali dość bogatą ofertę, by zaspokoić popyt u młodych klientów.

Oferty bukmacherów na esport (lista gier)

Uruchamianych rozgrywek esportowych jest coraz więcej, dotyczy to także rynku gier mobilnych. Bukmacherzy esporty mają w ofercie tylko te najpopularniejsze, chociaż potrafi ich być nawet kilkanaście (w wybranych zakładach). Obok tradycyjnych zakładów dla fanów piłki nożnej, koszykówki czy tenisa, znalazło się miejsce dla takich esportów, jak:

 • Call of Duty
 • CS:GO (Counter Strike)
 • Dota 2
 • FIFA
 • Fortnite
 • Hearthstone
 • League of Legends
 • King of Glory
 • Mobile Legends
 • NBA 2K
 • Overwatch
 • Rainbow Six
 • Rocket League
 • Starcraft 2
 • Team Fortress
 • Valorant
 • Wild Rift

Kobiety także grają w esporty

Współczesne dyscypliny esportowe mają to do siebie, że są dostępne prawie dla wszystkich. Nie ma tutaj różnić w kulturze, religii, kolorze skóry, wieku czy przede wszystkim płci. W rozgrywkach przeważają panowie, jednak coraz więcej pań chętnie chwyta za myszki i klawiatury, aby przenieść się w świat wirtualnej rozrywki. 

podkładka pod laptop chroni przed prominiowaniem

CS:GO i Valorant – perełki wśród płci pięknej

Mamy różne upodobania, a determinanty ich wyboru nie zawsze są dla wszystkich jasne. Czasem to wynik otoczenia, a czasem przypadkowa sytuacja. Tak się złożyło, że pomimo obecności kobiet w różnych grach zaliczanych do esportów, wcześniej panie szczególnie upodobały sobie CS:GO, a ostatnio także Valoranta, czyli zdecydowanie rządzą strzelanki.

Słynny Counter-Strike to jedna z pierwszych pozycji, która została zaliczona do rozgrywek esportowych. Kultowa strzelanka już od ponad 20 lat wychowuje kolejne pokolenia graczy na całym świecie. Na dobrą sprawę możliwe już są rywalizacje nawet rodzica z dzieckiem. Obecnie rozgrywki toczą się w najnowszą wersję produktu od Valve, czyli CS:GO (Counter Strike: Global Offensive), a jednocześnie potrafi grać nawet do 800 tysięcy osób.

Valorant to również shooter, ale od ekipy Riot, czyli twórców League of Legends. Na razie zyskuje ona na popularności, czego efektem jest przechodzenie wielu graczy z CS’a na nowszego Valoranta.

Panie grają w CSa

Zawody Ambush Female Spring Cup, DreamHack czy polskie ESL Sprite Mistrzostwa Kobiet, to doskonałe przykłady pokazujące, że w świecie CS:GO było i jest mnóstwo damskich ekip. Galaxy Racer Female, XSET, Izako Boars Ladies, NOFEAR5, 4750crew, Arcane Wave, HaLKooo to tylko kilka ekip kobiecych ekip. A taki zawodniczki jak juliano, zAAz czy petra to przykłady autorytetów w świecie kobiecego CS’a.

Valorant też jest dla pań

Valorant od samego początku swojego istnienia przyciąga rzesze graczy i szybko wkroczył do esportowego panteonu najpopularniejszych rozgrywek. Do zaciętej rywalizacji przystępuje coraz więcej pań i ekip typowo  kobiecych. Takie stworzyły  choćby TSM, Complexity Gaming, Guild X, devils.one czy Vodafone Giants. To tylko kilka przykładów, ale pokazujących, że kobiece ekipy są mile widziane w tym świecie.

Zakłady bukmacherskie na esport

W całym tym świecie sportów wirtualnych bardzo szybko swoje miejsce znaleźli bukmacherzy. Początkowo dość bezpiecznie z niewielką ofertą, ale na przestrzeni lat ją zdecydowanie rozszerzyły. Najlepszy bukmacher na esport ma w swojej ofercie nawet do kilkunastu rozgrywek z gier komputerowych do typowania. Najpopularniejszymi bez wątpienia są CS:GO, League of Legends, Valorant czy DOTA 2.

Najlepsi bukmacherzy na esport

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „Bukmacher esport” w wynikach zobaczymy wszystkie czołowe zakłady bukmacherskie, funkcjonujące na polskim rynku. To jednoznacznie pokazuje, że esporty stały się niezwykle ważną częścią oferty bukmacherów. Oferty, która od kilku lat jest stale rozwijana, podobnie jak same esporty.

Streaming TV na esporty

Co ciekawe, zakłady bukmacherskie na swoich stronach czy w aplikacjach mobilnych umożliwiają nie tylko obstawianie, ale i śledzenie rozgrywek esportowych. Streamingi z rozgrywek to stała oferta buków, która często połączona jest z zakładami live (zakładami na żywo). W przypadku esportów, transmisje TV są nawet dostępne częściej niż tradycyjne sporty. Związane jest to chęcią promocji poszczególnych esportów i szeroką dostępnością relacji z rozgrywek, które nie są objęte prawami transmisyjnymi. A przynajmniej jeszcze nie są…

Jak obstawiać najpopularniejsze esporty?

Aby móc obstawiać najpopularniejsze esporty w zakładach bukmacherskich, musimy wykonać 3 niezbyt skomplikowane kroki.

Krok 1. Najważniejsze to wybrać zakłady bukmacherskie, w których zamierzamy dokonywać zakładów na esporty. Warto przejrzeć ofertę bukmacherów, oferowane promocje, sposoby wpłaty i wypłaty środków czy np. dostępność aplikacji mobilnej. Jasne, później możemy posiadać nawet kilka kont u różnych buków, jednak gdzieś to pierwsze trzeba założyć. Co istotne, możemy wybierać tylko spośród legalnych bukmacherów, posiadających stosowną licencję od Ministerstwa Finansów.

Problem z decyzją? Możemy wpisać w pasek przeglądarki np. frazę „Zakłady bukmacherskie esport” i sprawdzić, którzy bukmacherzy są na szczycie listy, co może być drobną podpowiedzią.

Krok 2. Gdy już wiemy gdzie, trzeba dokonać rejestracji u danego bukmachera. Założenie konta jest obowiązkowe, gdy zamierzamy dokonywać zakładów online. Oprócz rejestracji czeka nas też weryfikacja tożsamości oraz przede wszystkim naszego wieku. W zakładach mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie i to po stronie zakładów leży kwestia sprawdzenia. Każdy bukmacher może mieć własny styl weryfikacji, ale przykładowym jest wysyłka zdjęcia obydwu stron dowodu osobistego.

Krok 3. Dokonanie wpłaty pierwszego depozytu. Warto pamiętać o możliwości skorzystania z promocyjnych pakietów powitalnych dla nowych graczy, umożliwiających otrzymanie gratis dodatkowych środków do obstawiania, także esportów.

To wszystko! Teraz już pozostanie skuteczne typowanie zwycięzców czy dokładnych wyników w rozgrywkach esportowych. Powodzenia!

ladowarka do iphone do laptopa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge