Blog modowy – czy to sposób na życie i zarabianie pieniędzy?

Moja przygoda z blogiem o modzie trwa już ponad 10 lat. Przez ten czas w moim życiu wydarzyło się naprawdę wiele, finalnie prowadząc do założenia własnej firmy i “życia z bloga”. Wiem, że wiele osób marzy o takiej drodze, o takiej pracy, o takiej formie zarabiania pieniędzy. Odpowiem Wam więc Wam na kilka pytań związanych z tym, jak to osiągnąć. Blog modowy – cała prawda!

blog o modzie 2019

na sesji z blogerkami

Blog modowy 2019

Zaczynałam faktycznie od założenia bloga modowego, jednak z czasem przeobraził się on w bloga o tematyce lifstyle. Moda jest ciekawa, ale po kilku latach pisania o modzie oraz pokazywania swoich stylizacji, nadszedł moment na rozszerzenie tematyki. Stąd na blogu pojawiły się taki działy jak Kosmetyki, Podróże, Kuchnia. Rozszerzenie tematyki było strzałem w dziesiątkę, ponieważ otworzyło przede mną zupełnie nowe możliwości. Jednak fundamentem mojego bloga zawsze będzie blog modowy.

Czytaj poradnik: Jak zacząć zarabiać na blogu 2019?

Mój blog prowadzę już ponad 10 lat. Jest to efekt mojej wieloletniej pracy oraz konsekwencji. Na początku, w 2007 i 2008 roku nie było mowy o zarabianiu na blogu. Wszystko co robiłam w ramach prowadzenia bloga modowego było wynikiem mojej pasji i chęci dzielenia się swoimi pomysłami na stylizacje. Mogłam też uczestniczyć w modowej społeczności, brać udział w spotkaniach blogerek, z czasem zaczęłam dostawać zaproszenia na pokazy mody różnych projektantów.

A jak wygląda to teraz? Jak wygląda mój blog o modzie 2019? Prowadzę bloga już 10 lat. Obecnie należę do wąskiego grona 4% blogerów, którzy żyją z bloga. Od wielu już lat mój blog pozwala mi na pełną wolność finansową i niezależność. Nie pracuje na etacie. Nie mam szefa. Wstaję, o której chcę i mam urlop kiedy chcę. Nie martwię się o wolne, pracować mogę wszędzie, w każdym zakątku świata. Robię to co kocham, mam z tego ogromną radość oraz pieniądze. 

blog urodowy 2018

odebranie nagrody Beauty Bloger 2018

Jak założyć bloga o modzie?

Co trzeba zrobić, aby założyć blog o modzie? Obecnie nie wystarczy już darmowa platforma Blogger i zwykły aparat do zdjęć. Poprzeczka jest teraz naprawdę wysoka, i aby założyć elegancki, atrakcyjny blog modowy 2019, trzeba znaleźć fajną domenę, wykupić serwer, założyć stronę (najlepiej na WordPress) i wyposażyć się w profesjonalny sprzęt fotograficzny. Bardzo ważne jest też, aby mieć dobry aparat fotograficzny w telefonie komórkowym, ponieważ aktywna działalność na Instagramie bardzo pomaga w prowadzeniu bloga i zdobywaniu nowych czytelników.

Gdzie zakupić domenę oraz serwer? Pod kątem cenowym z pewnością atrakcyjna jest oferta np. od OVH, ale bardzo wygodna w korzystaniu jest również Home.pl (ale tutaj będzie trochę drożej, uprzedzam). Home.pl zrzeszył sobie ludzi tym, że nie trzeba być informatykiem, aby “ogarniać” wszelkie kwestie techniczne związane z prowadzeniem domeny i serwera. Bardzo chwalę sobie ich pomoc techniczną, która okazuje się bezcenna gdy np. strona padnie lub pojawią się jakieś problemy.

Czytaj poradnik: 10 sposobów na zarabianie na blogu modowym

W kwestii wyboru szablonu – WordPress daje ogromne pole do popisu! I co ważne, przepiękne, profesjonalne szablony można znaleźć w sieci zupełnie za darmo. Aby je odszukać, wystarczy wpisać do wyszukiwarki np. “free premium themes wordpress”. Za mój szablon kilka lat temu zapłaciłam około 60$ i mniej więcej w takich cenach jest większość szablonów płatnych, co i tak uważam za atrakcyjną cenę. Za szablon płacimy tylko raz, w korzystamy z niego przez cały okres prowadzenia bloga. Warto więc zainwestować w coś porządnego, co w 100% odpowiada naszej stylistyce. 

Trzeba ponieść pewne koszty na początku, ale inwestycja prędzej czy później zwróci się. Na początek będzie to koszt domeny (pierwszy rok za darmo, potem około 120 zł na rok), serwera (ceny różne, od 200 do 500 zł za rok), szablonu (darmowy albo za około 200 – 300 zł). Jeżeli nie ogarniamy kwestii technicznych to albo ktoś znajomy nam pomoże, albo musimy zapłacić informatykowi za wgranie i ustawienie szablonu, połączenie z serwerem itp. Cenniki są przeróżne, więc sami musicie się zorientować. 

jak szybko zarabiac na blogu

przykładowy dzień pracy blogerki modowej

Jak wygląda dzień blogerki modowej?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego ile mam pracy, jednak czasem trzeba wstać rano, aby opublikować różne materiały do social mediów czy nagrać Insta Story. Świat social mediów rządzi się swoimi prawami, a największe zasięgi postów można zdobyć o określonych godzinach. Czasem więc mój rytm dnia podporządkowuję tym zasadom i potrafię nawet w restauracji wyjąć laptopa, aby coś gdzieś opublikować o konkretnej godzinie.

Trzeba dbać o to, aby na blogu cały czas pojawiały się nowe treści, zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Nie ma nic gorszego, niż brak aktywności. Owszem, każdemu może się to czasem zdarzyć, wszak nasze życie prywatne bardzo wpływa na możliwości prowadzenia bloga. Cały czas trzeba dbać o powstawanie nowych zdjęć, zarówno swoich, jak i zdjęć kosmetyków czy nawet wnętrz. Obecnie większość blogów modowych podejmuje tematykę lifestyle.

Bardzo ważny element to pisanie artykułów na bloga. Jednak, co mnie martwi, blogerki modowe 2019 powoli wypierane są przez…. właścicielki kont na Instagramie. Mam wrażenie, że odbiorcom bardzo odpowiada taka forma “oglądana” treści i coraz mniej chce czytać. Jest to trochę smutne, bo niedługo wszyscy będą już tylko oglądać, zamiast czytać. Ja nigdy nie poddam się temu trendowi i cały czas bardziej dbam o swojego bloga, aniżeli o swój Instagram. Wolę spędzić czas na pisaniu, aniżeli lataniu z telefonem i ciągłym nagrywaniu InstaStory z mojego życia. 

Jak wygląda mój dzień? To ja decyduje, o której mam wstać, a nie budzik. Pozwalam sobie na beztroskie wylegiwanie się i pracę w łóżku z laptopem. Pozwalam sobie na wyskok do knajpki w południe i napicie się wina. Wyjeżdżam na urlop kiedy tylko tego potrzebuję. Co więcej, za wakacyjne urlopy nie muszę płacić, bo dzięki posiadaniu bloga mogę testować hotele w Polsce i spędzać w nich czas zupełnie za darmo. Kiedy świeci słońce, idę się opalać i nie dołączam do klanu bladych ludzi, spędzających całe dnie w biurach oraz w aucie. Korzyści z posiadania bloga oraz związanej z tym wolności i niezależności jest ogrom. Życzę Wam, aby każdy z Was osiągnął swój cel!

blog lifestyle

pisanie artykułów i przeglądanie prasy to bardzo ważne elementy prowadzenia bloga o modzie

Ile można zarobić na prowadzeniu bloga o modzie?

Wiele osób bardzo intryguje ta kwestia. Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Najbardziej znane właścicielki blogów o modzie zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Dla mnie możliwość zarabiania takich kwot, jakie można zarobić na “standardowym etacie” w swojej branży to już kwota, która pozwala na wolność finansową i odcięcie się od tego etatu. Dla wielu osób możliwość zarabiania na blogu modowym kwoty na przykład 6.000 zł pozwala już na przejście w tryb “życia z bloga”. Takie kwoty są bardzo osiągalne. 

Co pozwala zarabiać na blogu modowym? Na pewno najlepiej płatne są artykuły, konkursy oraz publikacje w social mediach. Bardzo dobrze “idą” również przeróżne testy sprzętu, kosmetyków, różnych usług. Firmy chętnie przekazują różne swoje produkty do tych testów, co jest dodatkową wartością i zyskiem z całej współpracy.

Co myślę o współpracy barterowej? Na początek to jest “zawsze coś”, jednak celem jest dążenie do zarabiania. Ja w większości przypadków nie współpracuję barterowo, robię to tylko w ramach jakiegoś wyjątku. Kiedy blog o modzie osiągnie pewne statystyki, wartość, czytelników, większą ilość treści, warto stworzyć swoją ofertę i cennik. Nawet gdyby to miałyby być niewielkie kwoty na początek.

Czytaj również:

nkd skin

zdjęcie przykładowego testu produktu

Comments

  1. avatar says

    Z pewnością jest co robić na blogu o modzie, która zmienia się praktycznie co sezon. Szukanie inspiracji na tematy do wpisu i stworzenie jakiegoś sensownego też wymaga czasu. Jak są chęci to i blog sobie poradzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge