Szokująca metamorfoza mojej niepozornej wiejskiej chaty [FAKTY]

 

Na pierwszy rzut oka rozpadająca się, stara chałupa. Rudera. Ruina. Słyszałam wiele określeń. Trzeba było sporej wyobraźni i pomysłu, aby dostrzec w niej ogromny potencjał. Stworzenie nowoczesnego, rustykalnego domku. Eleganckiego i przestronnego dzięki ogromnej ilości dziennego światła. Wszystko da się zrobić, jeśli tylko ma się na to patent.

przebudowa starego domu na wsi

przebudowa mojego starego domu na wsi

Jak przebudować stary dom?

W Polsce mamy tysiące takich starych, wiejskich chałup, które nadają się do remontu i przebudowy. Jeśli nie są one pod opieką konserwatora to taki remont jest bardzo łatwy. To zupełnie inna bajka aniżeli budowa domu od zera. Na pewno jest o wiele łatwiej i szybciej. Pomijam tutaj oczywiście jakieś bardziej skomplikowane przypadki. W moim przypadku cała ta metamorfoza mogłaby trwać nie więcej niż 3 miesiące, gdyby była odpowiednia ilość ekip do pracy, gdyby nie pandemia, która również tutaj utrudnia i opóźniła kilka spraw. Remont ruszył w marcu 2020 roku i chyli się już ku końcowi. Oczywiście wykańczać na błysk można sobie jeszcze przez wiele miesięcy. Z niecierpliwością czekam jednak na moment, kiedy będę mogła nareszcie wprowadzić się do wymarzonego domu. Jak Wam się podoba jego metamorfoza i pomysł na to jak przebudować stary dom drewniany?

Obserwuj cały remont na moim Instagramie

Dołącz do mojej grupy na Facebooku “Remont starej drewnianej chaty – koszty, porady, inspiracje, zdjęcia”

Jestem w pełni zadowolona z efektu współpracy z Panią Agatą Rembiś, która zaprojektowała zarówno wygląd pomieszczeń, jak i finalny wygląd elewacji. Jeżeli szukacie lub zamierzacie szukać specjalisty od projektów wnętrz to szczerze polecam Wam współpracę z biurem projektowym goldenroom.pl. Od marca tego roku, wspólnie z Panią Agatą rzeźbimy cały ten projekt spektakularnej metamorfozy, aby dopracować całość w najmniejszym detalu. Jestem bardzo zadowolona z koncepcji proponowanym przez Panią Agatę, z nietypowych rozwiązań odnośnie tego jak przerobić ten mój stary kwadratowy dom z lat 40-stych, oraz ze świetnego kontaktu na co dzień. Pełny profesjonalizm. Niebawem wszystkie wizualizacje zobaczycie na żywo. Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszam na mój blog remontowy – wszystko o moim remoncie starej chaty na wsi!

Autorka mojej metamorfozy – goldenroom.pl (zobacz projekty + ceny)

jak przebudować stary dom drewniany

docelowy projekt metamorfozy mojego starego domu, autorka projektu goldenroom.pl

metamorfoza salonu w starym drewnianym domu

projekt mojego salonu z kuchnią, autorka projektu, Pani Agata Rembiś goldenroom.pl

Elewacja w kolorze baby-blue

Od wielu lat marzyłam o własnym domu, i choć kiedyś nie wiedziałam, że będę remontować drewniany dom na wsi, to pewna była tego, że będzie to dom w kolorze baby-blue. Po prostu. Szalenie podoba mi się taka elewacja, taki kolor. Mam wrażenie, że otoczenie takiego domu jest radośniejsze, bardziej żywe, aniżeli nasze “polskie szarości”. Przez ostatnie miesiące bardzo przyglądam się naszej polskiej architekturze i niestety w dużej mierze jest po prostu szaro-buro i praktycznie. Nie krytykuję tego, absolutnie, każdy buduje jak lubi. Jeśli ktoś chce wstawić ciemne okna, bo nie widać na nich brudu, proszę bardzo. Dla mnie zdecydowanie ważniejsze jest samopoczucie we własnym domu, a każdy człowiek lepiej czuje się w przestrzeni jasnej, słonecznej, optymistycznej. Stąd moja elewacja w kolorze baby-blue.

Remont starego domu na wsi – stan domu po 4 miesiącach remontu

Ten kolor będzie pięknie grał z kolorami jesieni, z białym zimowym puchem oraz soczystą, wiosenną trawą. W elewacji w kolorze błękitnym bajecznie odnajdą się moje gigantyczne, białe okna ze szprosami. Z tym kolorem pięknie będzie korespondował beżowy, klimatyczny taras w boho stylu. Niektórzy zarzucają mi, że to przecież takie amerykańskie, że to nie ma nic wspólnego z polską wsią. Kochani, bo nie musi! Każdy ma swój pomysł na to jak przerobić stary dom. Zdecydowanie lepiej zrobić to po swojemu, aniżeli pozwolić, aby dom zawalił się ze starości. Szkoda, bo w Polsce jest cała masa takich drewnianych domków, które niczym psy w schronisku, latami czekają na nowego właściciela. 

Opis mojej elewacji:

  • elewacja wykonana z deski świerkowej
  • ocieplenie domu tylko z zewnątrz wełną mineralną 10 cm
  • dach gont bitumiczny (ale nie wiem czy uda mi się go położyć jeszcze w tym roku, bo pogoda już nie rozpieszcza)
  • drzwi wejściowe portal drewniany ze świetlikami
  • dobudowany ganek z pustaka 24 cm
  • starałam się wykonać go zgodnie z zasadami tego jak przerobić stary dom na energooszczędny

metamorfoza drewnianego domu wiejskiego

metamorfoza drewnianego domu wiejskiego

Jak przebudować stary dom drewniany?

W przypadku mojego domu było to bardzo proste. O wiele łatwiejsze, aniżeli budowa domu od zera. Ten remont daje mi całą masę radości i szczęścia. Za to widziałam już nie jedną osobę umęczoną i zestresowaną budową domu od podstaw. To dwie różne bajki, i z pewnością przeróbka takiego drewnianego domu jest o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza. Przecież w życiu nie o to chodzi, aby się zajechać za wszelką cenę. Nic nie znaczą luksusy, jeśli trzeba było je okupić zbyt dużym kosztem. Moim zdaniem zawsze trzeba wszystko wypośrodkować, aby spełniać marzenia, ale też nie kosztem swojego zdrowia i czasu z rodziną. 

Remont starego domu – będziesz w SZOKU jak można go zmienić!

W kwestii tego jak przebudować stary dom drewniany, wszystko zależy od tego w jakim stanie kupimy ten dom. Najdroższa jest chyba wymiana dachu, więc warto kupić taką nieruchomość, aby nie trzeba było go wymieniać. Reszta to już typowe czynności. Zerwanie podłogi, wylanie posadzki, obicie ścian płytami, gładź. Dopasowanie rozkładu pomieszczeń wedle swoich potrzeb czyli burzenie części lub wszystkich ścian i postawienie ich od nowa. Do tego wentylacja, nowa elektryka i hydraulika. Potem położenie podłóg, malowanie ścian, w moim przypadku będzie ogrzewanie podłogowe. Zrobienie łazienki i ocieplenie domu oraz położenie elewacji. To wszystko tak w telegraficznym skrócie jeśli chodzi o to jak przerobić stary kwadratowy dom na wsi. Jak macie dostęp do konkretnej ekipy to może Wam ogarnąć taki dom w dwa miesiące.

 Jak przerobić stary dom na energooszczędny?

W moim przypadku będzie to ocieplenie całego domu, włącznie ze stropem oraz dachem wełną mineralną o grubości 10 cm. Bardzo ważnym elementem są okna z prawie najwyższym wskaźnikiem utrzymywania ciepła, 3-szybowe, uszczelnione dodatkowo tak zwaną “ciepłą taśmą”. Pewnie istnieje jeszcze wiele innych sposobów na to,  jak przerobić stary dom na energooszczędny, ale u mnie tak to właśnie będzie wyglądało.

Stary drewniany dom po metamorfozie – zobacz nowe gigant okna!

Domy drewniane same w sobie są cieplejsze od murowanych, więc jest w nich ciepło, a latem chłodno. To ich wielka zaleta. Dobudowany ganek pełni funkcję wiatrołapu. Ogrzewanie podłogowe, wspomagane instalacją fotowoltaiczną (naturalne źródło ciepła). Fundamenty odkopane i ponownie zaizolowane. W całym domu wykonana izolacją folią oraz hydroizolacja.

okna ze szprosami

Jak przerobić stary dom klocek z drewna? Już wiecie jakie to proste!

Chcesz wiedzieć więcej o moim remoncie? Zobacz moje relacje na blogu:

Obserwuj cały remont na moim Instagramie

Dołącz do mojej grupy na Facebooku “Remont starej drewnianej chaty – koszty, porady, inspiracje, zdjęcia”

 

Comments

  1. avatarkropka says

    Słabo :/ Poza płytą OSB i oknami nie ma tu absolutnie żadnej metamorfozy. Clickaitowy tytuł, podtytuły, które wielu odstraszają zamiast przyciągnąć, do tego same wizualizacje. Reklama architekta i nieudolna próba promocji bloga. Jednorazowo może wejdzie tu o kilka osób więcej niż zwykle, ale chyba nie o to chodzi “wiodącej blogerce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge